Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Wilamowie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zabytek architektury sakralnej wzniesiony w połowie XVIII wieku.

Lokalizacja

Kościół został wybudowany na wzniesieniu, na terenie wsi Wilamowo. Wieś znajduje się w powiecie ostródzkim, w gminie Małdyty.

Historia

Pierwsze świątynie wzniesione w tym miejscu posiadały konstrukcję drewnianą. Obecna budowla, murowana, powstała w latach 1754–1755, a jej fundatorem była rodzina Wilamowskich, w której posiadaniu znajdowała się wieś. W 1842 roku kościół został gruntownie przebudowany, w stylu klasycystycznym (dotychczasowy styl budowli określano jako barok reformacyjny). Dobudowano wówczas zakrystię od wschodu i małą dobudówkę od północy. Do 1945 roku świątynia służyła wspólnocie kościoła ewangelickiego. Po drugiej wojnie światowej przejęli ją katolicy. Parafię rzymsko-katolicką utworzono tu w 1962 roku. W 1977 roku w kościele przeprowadzono remont: położono nowe tynki, poprzednie freski zastąpiono nowymi malowidłami, w oknach zamontowano witraże.

Opis

Jest to kościół orientowany, salowy, murowany z cegły i posadowiony na cokole z kamienia polnego, otynkowany. Wzniesiono go na rzucie prostokąta z trójbocznym zamknięciem. Po stronie wschodniej znajduje się kwadratowa zakrystia, od północy kruchta, a od zachodu kwadratowa wieża – dwukondygnacyjna, z kruchtą w przyziemiu, nakryta czworobocznym hełmem z metalowym krzyżem i chorągiewką na szczycie, na której widnieje data 1755. Pod prezbiterium znajduje się zamurowana krypta grobowa rodziny Wilamowskich. W ścianach korpusu umieszczono otwory okienne zamknięte łukiem. Całość przykryto dachem siodłowym z dachówki. Wnętrze nakryte zostało stropem płaskim, wspartym na ośmiu słupach. W kościele znajduje się ołtarz barokowy z połowy XVIII wieku. Z tego samego okresu pochodzi empora muzyczna i organy. Na pagórku, na zachód od kościoła, znajduje się plebania z XIX wieku.

Zobacz też

Bibliografia

  1. Mazury Zachodnie : przewodnik / pod red. Witolda Mierzejewskiego. - Olsztyn : Agencja Fotograficzno-Wydawnicza WIT, 2000. – S. 50.
  2. Okolice Małdyt // „Rozmaitości Ostródzkie”. - 2011, nr 1, s. 19.

Linki

  • Kozieradzki, Mateusz: Wilamowo: kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.mojemazury.pl [dostęp 21.12.2013 r.]
  • Zabytkowy kościół rzymsko-katolicki parafialny p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej: Wilamowo, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.zabytki.ocalicodzapomnienia.eu [dostęp 21.12.2013 r.]