Krzysztof Tyszkiewicz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Zatrzymany czas, Braniewo, 1997, s. 5.
Tom poezji K. Tyszkiewicza. Braniewo 1997.

(1956-1983) – poeta, pisarz

Biografia

Urodził się w 1956 r. w Braniewie. Studiował na Wydziale Techniczno-Mechanicznym Politechniki Gdańskiej. Zmarł tragicznie w 1983 r. w wieku 27 lat.

Twórczość

Twórczością poetycką zajmował się już od wczesnego dzieciństwa. W szkole podstawowej brał udział w wieczorach poetyckich, pisał również teksty dla kabaretów, piosenki i opowiadania, które zachowały się w rękopisach. W czasie studiów działał w Klubie Studenckim „Żak”. Był współzałożycielem zespołu muzycznego. Występował też na scenie ze studenckim zespołem teatralnym. Utwory Tyszkiewicza odzwierciedlają klimat jego młodzieńczych lat, przypadających na okres stanu wojennego i przemian społeczno-politycznych, oddają poczucie lęku, niepewności, zagubienia i buntu. Są też wyrazem jego niespełnionych marzeń i niepokojów o przyszłość. [1] W 1997 r. opublikowany został zbiór jego wierszy Zatrzymany czas (współwydane z Trenami jego matki Heleny Tyszkiewicz). Składają się na niego wiersze refleksyjne i okolicznościowe.

Ciekawostki

Jedną z jego wielkich pasji było żeglarstwo. Prowadził Drużynę Żeglarską im. gen. Mariusza Zaruskiego, posiadał patent Sternika Jachtowego i należał do klubu żeglarskiego „Dal”, pływał na statku szkoleniowym „Zawisza Czarny” oraz jachtach: „Omega” i „Cezar”. Był również instruktorem ratownikiem. Był miłośnikiem muzyki bluesowej.

Przypisy

  1. Józefa Borowiak, Wstęp, w: Zatrzymany czas : wiersze matki i syna, Braniewo : Helena Tyszkiewicz, 1997, s. 7.

Bibliografia

  1. Tyszkiewicz, Helena, Tyszkiewicz, Krzysztof Kazimierz: Zatrzymany czas : wiersze matki i syna / Helena Tyszkiewicz, Krzysztof Kazimierz Tyszkiewicz, Braniewo : Helena Tyszkiewicz, 1997.