Leokadia Lentacz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.
Szmaciaki Leokadii Lentacz, Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.

Tkaczka ludowa

Biografia

Urodziła się w okresie międzywojennym w okolicach Wołkowyska. Ukończyła szkołę podstawową. Do Polski przyjechała w 1958 r. i osiadła początkowo pod Olsztynkiem, później przeprowadziła się do Olsztynka. Po odchowaniu dzieci pracowała w olsztyneckich tkalniach. Po przejściu na emeryturę, w 1990 r. podjęła pracę w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Nie należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Twórczość

Tkactwa nauczyła się w domu rodzinnym. Rodzice uprawiali len, z którego wyrabiano tkaniny potrzebne w domu i na gospodarstwie. W domu zawsze stały krosna i od dzieciństwa zaczęła się uczyć tkactwa. Leokadia Lentacz tkała wszystkie rodzaje tkanin. W skansenie w Olsztynku pracuje na krośnie demonstrując sztukę tkacką turystom. Leokadia Lentacz - „Tkam chodniki, obrusy, zasłonki. Są one później wykorzystywane do wystroju obiektów muzealnych [1].

Działalność

Dla zainteresowanych Leokadia Lentacz prowadzi kursy tkackie w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku chętnie przekazując swoją wiedzę.

Bibliografia

  1. Beba, Bożena: Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach / Bożena Beba. – Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2008. – S. 59-61.
  2. Kozłowski, Krzysztof : Tu między paltraki włażą gołoszyjki / Krzysztof Kozłowski // „Gość Niedzielny”. - 2010, nr 34, dod. „Posłaniec Warmiński”, nr 34, s. IV-V.

Przypisy

  1. Kozłowski, Krzysztof, Tu między paltraki włażą gołoszyjki „Gość Niedzielny”, 2010, nr 34, dod. „Posłaniec Warmiński”, nr 34, s. IV-V