Małgorzata Kadelska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1971- ) - malarz, grafik, projektant

Biografia

Urodziła się 1 maja 1971 r. w Olsztynie. Studiowała na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W 1993 r. z wyróżnieniem obroniła dyplom z grafiki warsztatowej i historii sztuki. W 1996 r. otrzymała dyplom z malarstwa w pracowni Kiejstuta Bereźnickiego, z aneksem z rysunku u Marii Targońskiej na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2000 r. pracuje na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, wykłada projektowanie, historię sztuki ogrodowej dla architektury krajobrazu.

Działalność

„Feniks” - akryl, olej.
Źródło: VI Olsztyńskie Biennale Plastyki „O Medal Prezydenta”, [red. katalogu Małgorzata Bojarska-Waszczuk, Małgorzata Jackiewicz-Garniec ; oprac. graf. katalogu Tadeusz Burniewicz], Olsztyn , 2009, s. 43.

W 1997 r. została przyjęta do Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1996 r. prowadzi pracownię plastyczno–projektową. Na ukończeniu doktorat z zakresu urbanistyki na Politechnice Krakowskiej. Czynnie uczestniczy w konferencjach związanych z projektowaniem krajobrazu wiele publikacji poświęciła temu zagadnieniu. W latach 2000-2002 wiceprezes i prezes Okręgu Olsztyńskiego ZPAP, członek marszałkowskiej komisji do spraw mediów, uczestniczyła w pracach nad ustawą o prawie autorskim. Od 2003 r. należy do Grupy „Baby Warmińskie”. Współzałożycielka i członek Grupy Try’Koty oraz Areszt Sztuki. Jest asystentem Katedry Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Twórczość

Specjalizuje się w wielkoformatowym malarstwie sztalugowym, rysunku, grafice warsztatowej oraz projektowaniu wnętrz i architektury krajobrazu. Projektuje wielkoobszarowe parki i ogrody wraz z małą architekturą, a także rzeźbą. Uczestniczyła wielu plenerach malarskich. Jest autorką wielu artykułów naukowych, a także publikacji z zakresu urbanistyki, sztuki projektowej oraz projektowania architektury krajobrazu z elementami dzieła sztuki.

Wystawy

Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Były to wystawy malarstwa i projekty wielkoobszarowe na terenie kraju, ale również w Holandii, Belgii, Niemczech, Hiszpanii i USA.

Bibliografia

  1. 60 lat Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków : red. wyd. zespół ; oprac. materiałów archiwalnych Wanda Radziemska, Adam Kurłowicz ; oprac. i red. not biograficznych Krystyna Koziełło-Poklewska, Maja Radziemska, Wanda Radziemska [et al.] ; teksty zamówione Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Helena Piotrowska, Wanda Radziemska, Artur Nichthauser ; tł. Monika Być, Anaïs Fourrier, Joanna Jensen, Krzysztof Gebure ; oprac. graf. Adam Kurłowicz ; rys. Edward Michalski, Hieronim Skurpski. Olsztyn: Okręg Olsztyński Związku Polskich Artystów, 2008. - S. 199-200.