Maria Adamczewska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Maria Adamczewska, 1981 r.
Źródło: Archiwum WBP w Olsztynie.

Bibliotekarka, animatorka kultury z Rucianego-Nidy


Działalność

Od 1955 r. organizowała Bibliotekę w Rucianem-Nidzie, początkowo małym lokalu o powierzchni 12 m2. W zawodzie bibliotekarza pracowała do przejścia na emeryturę w 1979 r. W latach 1963-1970 pełniła funkcję pierwszego kierownika Domu Kultury w Rucianem-Nidzie. Jako opiekun ośrodka wprowadziła szereg form działalności, wówczas innowacyjnych:

  • wystawy artystyczne Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie i inne pokazy
  • naukę języka angielskiego
  • kursy motorowe, kroju i szycia, racjonalnego żywienia
  • zajęcia dla seniorów (m.in. wieczory starych melodii)
  • zabawy, gry świetlicowe i sportowe, quizy
  • odczyty prelegentów z Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Olsztynie

Dzięki jej inicjatywie w Domu Kultury przez sezon funkcjonowało studium wiedzy o regionie, a później także studium literatury Warmii i Mazur. Była organizatorką kółek zainteresowań dla młodzieży i dorosłych: fotograficznego, filatelistycznego, hafciarskiego, plastycznego, recytatorskiego, a dla dzieci teatralnego i geograficznego. Podjęła współpracę ośrodka kulturalnego i mieszczącej się w nim biblioteki z innymi instytucjami kulturalno-oświatowymi i organizacjami społecznymi, np. z Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu czy miejscową szkołą. Przez wiele lat sukcesywnie realizowała program rozwoju czytelnictwa poprzez: lekcje biblioteczne, odczyty, spotkania z autorami, wystawy książek, wieczory czytelnicze, wieczory baśni, konkursy.

Nagrody i wyróżnienia

  • Nagroda Ministra Kultury i Sztuki (1973)

Bibliografia

  1. Dudzińska, Zofia: Przykład godny naśladowania / Zofia Dudzińska // „Gazeta Olsztyńska”. – 1974, nr 5, s. 4.
  2. Chalecka-Połocka, Ludmiła: Kronika rodzinna : żyje się raz / Ludmiła Chalecka-Połocka // „Gazeta Współczesna”. – 1975, nr 262, s. 6.