Maria Wachowska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1924-1993) - malarka, projektantka wnętrz

Biografia

Urodziła się w Pogorzelcach. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Wnętrz w Krakowie pod kierunkiem prof. Budziłły. Z mężem Ryszardem Wachowskim zamieszkała w Olsztynie w 1955 r.

Działalność

Do Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków została przyjęta w 1955 r. Była członkiem Sądu Koleżeńskiego przy Zarządzie Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w Olsztynie przez dwie kadencje (1970-1972 ; 1974-1977). Rzeczoznawca w dziedzinie sztuki użytkowej nominowana przez Ministra Kultury i Sztuki.

Twórczość

Uprawiała malarstwo sztalugowe, była projektantką wnętrz i elewacji, projektowała również neony. Współpracowała przy realizacji wystrojów plastycznych m. in.: sgraffito i płaskorzeźby na fasadach kamienic Starego Miasta w Olsztynie, płaskorzeźby w Spółdzielczym Domu Usługowym w Olsztynie, Domu Pogrzebowym w Olsztynie i Domu Kultury w Nowym Mieście Lubawskim. Malarstwo na dworcach kolejowych w Łapach i Morągu. Wykonała metaloplastykę dla Teatru Dramatycznego w Koszalinie i Przychodni Lekarskiej w Łapach. Współpracowała przy projektowaniu wnętrza biurowca WZGS w Olsztynie i w Kielcach. Zaprojektowała wnętrza kina w Nowym Mieście Lubawskim i Domu Kultury w Ornecie.

Wystawy

Wystawy indywidualne

  • 1958/1959 – Wystawa architektury wnętrz, (wspólna wystawa z mężem R. Wachowskim), Olsztyn

Wystawy zbiorowe

Prezentacje pośmiertne

Nagrody i odznaczenia

  • II nagroda w konkursie na plakat z okazji 80. rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego

Bibliografia

  1. 60 lat Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków : red. wyd. zespół ; oprac. materiałów archiwalnych Wanda Radziemska, Adam Kurłowicz ; oprac. i red. not biograficznych Krystyna Koziełło-Poklewska, Maja Radziemska, Wanda Radziemska [et al.] ; teksty zamówione Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Helena Piotrowska, Wanda Radziemska, Artur Nichthauser ; tł. Monika Być, Anaïs Fourrier, Joanna Jensen, Krzysztof Gebure ; oprac. graf. Adam Kurłowicz ; rys. Edward Michalski, Hieronim Skurpski. Olsztyn: Okręg Olsztyński Związku Polskich Artystów, 2008. - S. 314-315.