Międzynarodowe Warsztaty Plastyczne Sztuka Łączy i Łagodzi Obyczaje Łyna

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wieloletni projekt o charakterze artystyczno-edukacyjnym, organizowany od 2004 r. w miejscowościach powiatu ostródzkiego i nidzickiego.

Organizatorzy

Współorganizatorzy

Cele

  • twórcza praca artystów plastyków z ludźmi niepełnosprawnymi
  • integracja środowisk twórczych – krajowego i zagranicznych oraz wyłonienie i promowanie lokalnych talentów
  • umożliwienie uczestnikom pleneru „połączenia pracy twórczej z zabawą i wypoczynkiem” [1].

Obieg

Poszczególne edycje pleneru zrealizowano w rozmaitych miejscowościach powiatu ostródzkiego i nidzickiego, m.in. w Wiknie, Brzeźnie Łyńskim czy Borowskim Lesie k. Sorkwit. Uczestnikami kolejnych edycji opisywanego projektu byli artyści z Polski (w tym z województwa warmińsko-mazurskiego) oraz z zagranicy (m.in. z Danii, Ukrainy, Niemiec, Rosji, Litwy i Szwecji). Twórcy specjalizowali się w różnych dziedzinach sztuki – malarstwie, ceramice, rzeźbie, rzemiośle artystycznym, projektowaniu.
Kolejne edycje charakteryzowały się budową dwumodułową – składały się z części artystycznej oraz warsztatowej, tak więc tradycyjne sesje pracy twórczej były przeplatane warsztatami plastycznymi, prowadzonymi przez uczestników pleneru z uczniami miejscowych szkół, z podopiecznymi placówek wychowawczych oraz z osobami niepełnosprawnymi. Finał dorocznego projektu stanowiła wystawa poplenerowa.

Edycje

Bibliografia

  1. II Międzynarodowe Warsztaty Plastyczne „Sztuka Łączy i Łagodzi Obyczaje” Łyna 2005”. - Nidzica : Nidzicki Ośrodek Kultury, 2005.

Przypisy

  1. II Międzynarodowe Warsztaty Plastyczne „Sztuka Łączy i Łagodzi Obyczaje” Łyna 2005”, Nidzica, 2005.