Międzynarodowy Konkurs Plastyczny Dzieci i Młodzieży Szkolnej Euroregionu Bałtyk Od Morza jesteśmy

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Konkurs plastyczny organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu od 1984 r.

Historia

Idea konkursu narodziła się w 1984 r. Tytuł „Od morza jesteśmy” zaczerpnięto z utworu Adam Asnyka o tym samym tytule. Wówczas w konkursie uczestniczyły województwa Polski północnej. Obecnie konkurs ma zasięg międzynarodowy, obejmuje obszar basenu Morza Bałtyckiego. Od 2000 r. w konkursie uczestniczyły Dania, Szwecja, Litwa i Rosja.

Cele

Podstawowym celem konkursu jest prezentacja piękna otaczającego środowiska naturalnego, środowiska morskiego i dbałość o jego ochronę, a także:

  • Wzbogacanie wszechstronnego rozwoju osobowości dzieci i młodzieży poprzez kształcące i wychowawcze wartości działań plastycznych
  • Pogłębianie zainteresowań urodą świata
  • Kształtowanie przywiązania do środowiska naturalnego człowieka, jego poszanowania i zachowania dla przyszłych pokoleń
  • Pogłębianie poczucia tożsamości regionalnej
  • Popularyzacja twórczości utalentowanych uczniów oraz efektów pracy nauczycieli
  • Wymiana doświadczeń metodycznych i artystycznych nauczycieli i instruktorów prowadzących zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą
  • Kontynuacja interpersonalnych kontaktów, pogłębianie przyjaźni między rówieśnikami z Litwy, Łotwy, Rosji, Szwecji, Danii i Polski – rozwijanie motywacji uczenia się języków obcych

Opis

Konkurs jest imprezą cykliczną – odbywa się co 2 lata i cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników. Na każdą edycję wpływa ponad 2000 prac z Polski i krajów nadbałtyckich. Konkurs kierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 20 lat z ośrodków kultury, przedszkoli i szkół wszystkich typów. Tematyka prac obejmuje: piękno krajobrazu, życie w morzu, panorama portowych miast, praca ludzi morza, ochrona środowiska naturalnego, baśnie i legendy związane z morzem, historia i tradycje miast nadmorskich. Wykorzystywane techniki to malarstwo, grafika, batik. W każdej kategorii wiekowej przyznane są nagrody rzeczowe i dyplomy laureatom, listy gratulacyjne nauczycielom i szkołom. Przyznawane są równorzędne nagrody, równorzędne wyróżnienia, a około 200 prac jest zakwalifikowanych na wystawę w Elbląskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

Organizatorzy

Konkurs organizowany jest przez Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu przy współudziale Sekretariatu Stowarzyszenia Gmin Rzeczpospolitej Polskiej „Euroregion Bałtyk” i Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Bibliografia

  1. Pęczak, Mirosław, Nowiński, Jacek: Co się lubi, co się ma. Uczestnictwo w kulturze. Elbląg i powiat elbląski / Mirosław Pęczak, Jacek Nowiński. - Elbląg : Wilk Stepowy, 2006. - S. 21-31.

Zobacz też