Muzeum Rowerów w Olsztynie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Czesław Ciućkowski
Źródło:http://naszolsztyniak.pl/

Jedyna w Polsce, ekspozycja zabytkowych rowerów w salonie rowerowym Czesława Ciućkowskiego w Olsztynie przy ul. Lubelskiej 41e.

Historia

Muzeum powstało ok. 1993 roku. Kolekcja obecnie liczy około 230 egzemplarzy zabytkowych rowerów i stale się powiększa. Organizatorem i właścicielem muzeum jest Czesław Ciućkowski, były sportowiec wyczynowy, kolarz. Ciućkowski był kolarzem Wojskowego Klubu Sportowego „Flota” w Gdyni oraz zawodnikiem olsztyńskiego Ludowego Klubu Sportowego „Zjednoczenie”. Potem wielokrotnie uczestniczył w imprezach kolarskich jako członek ekipy technicznej. Doświadczenie zdobyte podczas kariery sportowej pozwoliło mu otworzyć warsztat naprawy rowerów, następnie sklep. Swój sklep uruchomił w 1992 roku. Zaczątkiem muzeum stał się rower kupiony przypadkowo od klienta sklepu. Był to stary drewniany łucznik extra z gwarancją podstemplowaną w 1939 roku wraz z pozwoleniem na jazdę. Z czasem powstała kolekcja zabytkowych rowerów i akcesoriów rowerowych.

Zbiory

Najstarszymi eksponatami są dwa bicykle wyprodukowane w Anglii i Niemczech w latach 70. i 80. XIX stulecia. Zbiory Ciućkowskiego ilustrują rozwój polskiego przemysłu rowerowego. Są to przedwojenne modele Kamińskiego z drewnianymi obręczami kół, rowery Wojska Polskiego sprzed 1939 roku ze specjalnymi uchwytami na broń, rowery z Poznańskich Zakładów Cegielskiego, Polskiej Fabryki Broni i Uzbrojenia. Są sportowy jaguar i huragan wyprodukowane przez bydgoski Romet. Większość rowerowych eksponatów to produkcja niemiecka i polska. Jest rower szwedzki z czasów I wojny światowej ważący ok. 35 kg, angielskie rowery z lat 30 XX wieku, dwie indyjskie riksze z ozdobnymi napisami, zielonym baldachimem i siedzeniem powleczonym purpurowym aksamitnym materiałem. Angielski bicykl z 1870 roku z drewnianymi pedałami i podpórką umożliwiającą wejście na rower. Rowerek dziecięcy wykonany przez kowala ponad sto lat temu. Niektóre rowery mają oryginalne tablice rejestracyjne np. tablica rejestracyjna polskiej damki z 1938 roku. Zbiory uzupełniają malutkie kaski tzw. orzeszki, drewniane pompki oraz około 200 stylowych lamp rowerowych, które świeciły dzięki świecom, nafcie i karbidowi. Zbiory muzeum stanowią przegląd historii rozwoju techniki rowerowej w Polsce i na świecie.

Bibliografia

  1. Fiedorowicz, Paweł: Rowerowe muzeum / Paweł Fiedorowicz // „Kurier Olsztyński”. – 2010, nr 7, s. 11.
  2. Grejciun, Wojciech: Znaleźć lokum dla rowerów : zabytkowe bicykle szaną na promocję Olsztyna / Wojciech Grejciun // „Gazeta Wyborcza”. – 2008, nr 55, dod. Olsztyn, s. 2.