Muzeum w Ostródzie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: [1]
Źródło: [2]

Samodzielna instytucja kultury powołana 20 września 2000 roku uchwałą Rady Miasta Ostróda. Siedzibą Muzeum jest Zamek w Ostródzie.

Historia

W 1997 powołano Stowarzyszenie na Rzecz Muzeum Regionalnego w Ostródzie. W latach 1998-1999 w Urzędzie Miasta w Ostródzie istniało stanowisko Pełnomocnika ds. Utworzenia Muzeum Regionalnego w Ostródzie. Był nim Wiesław Skrobot. 10 sierpnia 1999 roku powstała Agencja Ochrony Dóbr Kultury – Izba Muzealna, działająca w ramach Centrum Kultury i Sportu w Ostródzie. Działania te doprowadziły do utworzenia Muzeum. Pierwszym dyrektorem został Ryszard Sajkowski (2000-2005). Od lipca do września 2005 roku obowiązki dyrektora pełnił Marek Jankowski, następnie w wyniku wygranego konkursu stanowisko objęła Elżbieta Jelińska.

Cele i zadania muzeum

Trwała ochrona dóbr naturalnego i kulturalnego dziedzictwa o charakterze materialnym i niematerialnym, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury, kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej oraz umożliwianie korzystania ze zgromadzonych zbiorów. Gromadzenie i katalogowanie zabytków związanych z historią Ostródy i okolic, urządzanie wystaw stałych i czasowych, działalność naukowa i wydawnicza, obsługa zwiedzających, prowadzenie działalności edukacyjnej, organizowanie lekcji muzealnych, gromadzenie księgozbioru naukowego. Przy muzeum funkcjonuje Rada Muzeum, w skład której wschodzi siedem osób.

Siedziba

Muzeum działa w zrekonstruowanym, gotyckim zamku, dawnej siedzibie komturów ostródzkich (ulica Adama Mickiewicza 22).

Działalność

Wystawy

Część ekspozycji zajmuje wystawa stała Z dziejów Ostródy i okolic, gdzie prezentowane są zabytki od epoki wspólnoty pierwotnej do czasów obecnych. Wystawy czasowe z reguły poświęcone były zagadnieniom regionalnym, n.p.

  • 2001 r. – Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich
  • 2001 r. – Święci z warmińskich kapliczek
  • 2002 r. – Grunwald w świadomości pokoleń
  • 2003 r. – Ostróda we wspomnieniach mieszkańców
  • 2004 r. – Średniowieczne założenia obronne ziemi ostródzkiej
  • 2004 r. – Ostróda – siedem wieków dziejów miasta – okruchy historii

Działalność edukacyjna

Muzeum organizuje liczne odczyty i wykłady na które zapraszani są pracownicy naukowi ośrodków badawczych. Swoje wykłady w Muzeum mieli m.in. prof. dr hab. Wiesław Sieradzan (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), prof. dr hab. Janusz Małłek (UMK Toruń), prof. dr hab. Jacek Wijaczka (UMK Toruń) i wielu innych. Muzeum organizuje liczne konkursy dla młodzieży szkół średnich i podstawowych, niektóre cyklicznie:

  • Bałtowie i Prusowie – północni sąsiedzi Słowian, który ostatecznie nazywa się Prusowie – północni sąsiedzi Słowian (od 2001 roku)
  • Polskie zamki gotyckie (od 2001 roku)

Działalność naukowa i wydawnicza

Muzeum w Ostródzie oprócz katalogów lub przewodników po wystawach jest wydawcą szeregu wydawnictw poświęconych historii miasta i okolic. Przykładowo:

Multimedia


Film udostępniony w ramach projektu Regionalna Kronika Filmowa

Bibliografia

  1. Kowalski, Ryszard: Kto zaczął? : jak to z muzeum było / Ryszard Kowalski // „Gazeta Olsztyńska” (Wyd. Pojezierze). – 2006, nr 77, dod. „Gazeta Ostródzka”, nr 13, s. 5.
  2. Sajkowski, Ryszard: Powstanie i działalność Muzeum w Ostródzie / Ryszard Sajkowski // W : Ostródzianie o swoim mieście / [zespół red. Jan Dąbrowski et al.]. – Olsztyn : Oficyna Druków Niskonakładowych ; Ostróda : Centrum Kultury, [2007]. – S. 611-630.