Ołtarz główny w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Barczewie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Karl Müller. 1929 rok.
Źródło: Prusy Wschodnie - dokumentacja historycznej prowincji, Warszawa IS PAN, 2006, nr 55084.
Św. Jan Ewangelista i św. Piotr.
Fot. Igor Hrywna.
Źródło: mojemazury.pl

Zabytek sztuki sakralnej z pierwszej połowy XVIII wieku, stanowiący element wyposażenia w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Barczewie.

Historia

Ołtarz został zamówiony w 1734 roku w warsztacie Jana Chrystiana Schmidta[1] w Reszlu. Gotowe dzieło ustawiono w kościele w 1736 roku. Wśród jego fundatorów wymienia się mieszczan barczewskich Jana Citta i jego żonę. Ostatnia renowacja ołtarza miała miejsce w 2003 roku.

Opis

Ołtarz został ustawiony na wysokości trzeciego od wschodu przęsła prezbiterium, na dwuczęściowym cokole. Jest to obiekt wykonany z drewna, dwukondygnacyjny, zbudowany na przestrzennym i urozmaiconym planie. Do wklęsłej części środkowej dostawione zostały w dolnej kondygnacji pod kątem osie boczne. W pierwszym piętrze znajdują się figury świętych: Jana Ewangelisty, Piotra, Andrzeja, Pawła i Jakuba Starszego; w drugiej: św. Franciszka w otoczeniu czterech świętych franciszkańskich. W zwieńczeniu znajduje się wizerunek Chrystusa z krzyżem w promienistej glorii, otoczony wieńcem chmur z główkami aniołków i w asyście dwóch aniołów. W predelli ołtarza umieszczono owalną płaskorzeźbę z przedstawieniem Stygmatyzacji św. Franciszka. Elementy drewniane tego dzieła zostały częściowo polichromowane, a ozdobne detale częściowo pozłocone.

Bibliografia

  1. Laskowska, Urszula: Barczewo: z dziejów parafii św. Anny / Urszula Laskowska. - Olsztyn: AD REM, 1999. – S. 179-181.
  2. Smoliński, Mariusz: Rzeźbiarz Jan Chrystian Schmidt: rola Warmii jako prowincji artystycznej w XVIII wieku / Mariusz Smoliński. - Olsztyn: Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006. – S. 43-44.

Przypisy

  1. Zob. K. M. Smoliński, Rzeźbiarz Jan Chrystian Schmidt, Olsztyn 2006, s. 43-44 ; Wcześniejsze opracowania wskazują na autorstwo Krzysztofa Peuckera - nauczyciela Schmidta.