Olga Masiuk

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wydawnictwo „Dwie Siostry”, 2008.
Wydawnictwo Literatura, 2011.

(1979- ) - pisarka, autorka książek dla dzieci, nauczycielka

Biografia

Urodziła się w 1979 r. w Kętrzynie. Jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie. Dzieciństwo spędziła na Mazurach. Studia podjęła na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie ukończyła filologię polską i kulturę antyczną. Pracuje jako nauczycielka języka polskiego w jednym z warszawskich gimnazjów. Na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi wykłady z literatury współczesnej. Przygotowuje także doktorat z literaturoznawstwa. Jej pasją jest kino.

Działalność

Już jako uczennica szkoły średniej z sukcesami brała udział w konkursach recytatorskich. Została laureatką XLI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Olsztynie (w kategorii Turniej Recytatorski). W 1997 r. otrzymała wyróżnienie w XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „O Laur Liścia Akantu”. Uczestniczyła ponadto w XXVIII Nocy Teatralnej recytując Tren Fortynbrasa Zbigniewa Herberta oraz fragment Wilka stepowego Hermana Hesse. W 2007 r. zaangażowana była w III Festiwal MANIFESTACJE POETYCKIE w Warszawie.

Twórczość

Debiutowała w 2008 r. książką dla dzieci Tydzień Konstancji, wydanej nakładem warszawskiego Wydawnictwa „Dwie Siostry”. Jest także autorką pozycji:

  • Lenka, Fryderyk i podróże, Wydawnictwo Literatura (2011)

Publikowała także eseje i teksty na łamach pism „Topos” oraz „Borussia” (Opowieści rodzinne). W 2011 r. odbyło się spotkanie z autorką podczas Poznańskich Targów Książki.

Nagrody i wyróżnienia

  • wyróżnienie w V edycji konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w kategorii „Książki dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat” - za książkę Tydzień Konstancji
  • nominacja do Ogólnopolskiej Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego - za książkę Tydzień Konstancji [1](2009)
  • II Nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren (2011) – za książkę Lenka, Fryderyk i podróże

Przypisy

  1. Książka nominowana także do nagrody Książka Roku IBBY 2009 w kategorii graficznej

Bibliografia

  1. Masiuk, Olga: Bristol ; Świerszcze : opowieści rodzinne [Dot. wsi Wejsuny] / Olga Masiuk // „Borussia”. – Nr 24/25 (2001), s. 67-71.
  2. TAS: „Laury liścia” rozdane / TAS // „Gazeta Warmii i Mazur”. – 1997, nr 249, s. 2.
  3. Śniardwień, Zbyszko: Poezja z życiem. Konkurs „O Laur Liścia Akantu” / Zbyszko Śniardwień // „Gazeta Olsztyńska”. – 1998, nr 45, s. 14.