Organy w Sanktuarium Maryjnym Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i św. Józefa w Krośnie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zabytek techniki z pierwszej połowy XVIII wieku, znajdujący się w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa w Krośnie.

Historia

Organy zostały wykonane w warsztacie Jerzego Wolffa w Ornecie. Ich budowę rozpoczęto w 1729 roku, a prace ostatecznie ukończono 24 sierpnia 1731 roku. Prospekt organowy wraz z obudową wykonał Christian Peucker z Reszla. Sam instrument w przeciągu kolejnych stuleci nie był przebudowywany. W XIX wieku dokonano jedynie jego rozbudowy z 15 do 23 głosów. Twórcą tej zmiany był Jan Rohn z Ornety. Pod koniec II wojny światowej organy zostały częściowo zniszczone. Ponownie uruchomiono je około 1957 roku. Całkowitą sprawność odzyskały jednakże dopiero po remoncie przeprowadzonym w 2000 roku. Zrekonstruowano wówczas piszczałki, uruchomiono cimbelstern (wirująca gwiazda z dzwoneczkami, pełniąca rolę rejestru mechanicznego), a także zakupiono nową dmuchawę.

Opis

Instrument liczy obecnie 23 głosy, ma dwie klawiatury ręczne i klawiaturę nożną. Skala manuałów: C-f3; skala pedału: C-d1. Urządzenie posiada mechaniczną trakturę gry oraz rejestrów i jest wyposażony w wiatrownice klapowe. Późnobarokowy prospekt posiada pięć wieżyczek ozdobionych latarniami. Pomiędzy wieżyczkami zastosowano podwójne podziały pól. Parapet chóru i prospekt pokrywają delikatne koronkowe ornamenty o motywach akantowo-regencyjnych. Na podniebieniu chóru widnieje namalowana wić roślinna. W zwieńczeniu prospektu umieszczono rzeźby Króla Dawida, dwóch świętych i aniołów.

Zobacz też

Bibliografia

  1. Łyjak, Wiktor Z.: Organy w Krośnie koło Ornety w świetle nowych odkryć / Wiktor Z. Łyjak // „Warmińsko-Mazurski Biuletyn Konserwatorski”. – R. 3 (2001), s. 177-179.

Linki

  • Krosno k. Ornety: Sanktuarium Nawiedzenia NMP i św. Józefa, materiał zamieszczony na stronie internetowej, www.organy.art.pl [dostęp 29.10 2013 r.]