Pałac w Wielewie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Mieczysław Kalski.
Fot. Mieczysław Kalski.


Zabytek architektury wzniesiony pod koniec XVIII wieku.

Lokalizacja

Rezydencja ziemska została wybudowana na terenie wsi Wielewo (niem. Willkamm) w otoczeniu parku (po stronie północnej) i kompleksu zabudowań gospodarczych (po stronie południowej). Wieś położona jest w powiecie kętrzyńskim, w gminie Barciany.

Historia

Majątek ziemski istniał w tym miejscu już na początku XV wieku. W 1474 roku otrzymali go przedstawiciele rodu Rautter, za zasługi w służbie zakonu krzyżackiego. Wielewo stało się ich siedzibą aż do 1945 roku. Ostatnim właścicielem dóbr był hrabia Rautter-Wilkamm. Pałac został wzniesiony na miejscu wcześniejszej budowli w 1797 roku. W połowie XIX wieku został odnowiony, a w 1920 roku rozbudowano go o boczne skrzydła i przekształcono w stylu neorokoko z elementami klasycyzującymi. Po drugiej wojnie światowej na terenie majątku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, natomiast w pałacu stacjonowało wojsko. Obecnie opuszczony budynek znajduje się w dyspozycji Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Opis

Jest to budowla murowana z cegły, otynkowana, wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta, z bocznymi skrzydłami, dobudowanymi po stronie zachodniej. Jednopiętrowy korpus nakryto wysokim, mansardowym dachem mieszczącym piętro mieszkalne. W elewacji od strony parku umieszczono owalny ganek, mieszczący dwuskrzydłowe wejście, z herbem nad drzwiami oraz tarasem na poziomie dachu. Elewacje ozdobione zostały płytkimi ryzalitami bocznymi, zwieńczonymi wysokimi szczytami zamkniętymi owalnie z uskokiem, a także paskowymi lizenami i nisko osadzonymi, dużymi oknami, obwiedzionymi tynkowanymi opaskami z fasetonem w zwieńczeniu. W pomieszczeniach znajdowały się neobarokowe sztukaterie. Z dawnego wyposażenia zachował się jedynie ceramiczny kominek. Wokół pałacu znajdują się pozostałości parku.

Bibliografia

  1. Jackiewicz-Garniec, Małgorzata: Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich : dobra utracone czy ocalone? / Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec. – Olsztyn : Studio Wydawnicze Arta Mirosław Garniec, 2001. - S. 195-197.
  2. Kętrzyn: z dziejów miasta i okolic / red. Aniela Bałanda [et al.]. – Olsztyn : Pojezierze, 1978. – S. 237.
  3. Pałace i dwory Warmii i Mazur: oferta sprzedaży / teksty Małgorzata Jackiewicz-Garniec; oprac. graf. Mirosław Garniec. – Olsztyn : AWRSP, Oddział, 1996. – k. 20.

Zobacz też

  • Ruiny pałacu w Wielewie, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.mojemazury.pl [dostęp 13.03.2014 r.]