Piotr Borkowski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

(1963- ) – dyrygent

Biografia

Urodził się w 1963 r. w Warszawie.
Jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie dyrygentury prof. Bogusława Madeya (studia ukończył w 1989 r., otrzymując dyplom z wyróżnieniem). Koncert dyplomowy wykonał z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej. Edukację muzyczną poszerzał na kursie dyrygenckim w Wiedniu pod kierunkiem H/ Grafa jako stypendysta Wiener Meisterkurse für Musik oraz Accademia Chigiana w Sienie, gdzie zdobył Diploma di Merito.
W latach 90-tych pracował jako asystent w Katedrze Dyrygentury Akademii Muzycznej w Warszawie oraz pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Sekcji Polskiej „Jeunesses Musicales”. W 1994 r. zaproszony do Taegu w Korei Południowej, gdzie pracował najpierw jako gościnny profesor dyrygentury na Keimyung University, College of Music, następnie jako profesor dyrygentury na Hyosung Catholic University (w latach 1996-2001). Od 2001 r. jest profesorem dyrygentury w University of Suwon.

Działalność

Jako dyrygent zadebiutował jeszcze podczas studiów (w 1986 r.) w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Od tego czasu brał udział w wielu festiwalach i spotkaniach muzycznych: „Warszawskiej Jesieni”, Światowych Dniach Muzyki (1992), „Musica Moderna” w Łodzi, Legnickich Dniach Muzyki Kameralnej i Organowej „Conversatorium”, Laboratoriach Muzyki Współczesnej, Warszawskich Spotkaniach Muzycznych i wielu innych. Koncertował z wieloma orkiestrami symfonicznymi: Filharmonii Narodowej, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Filharmonii Olsztyńskiej, Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Jeleniogórskiej, Filharmonii Zielonogórskiej, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Akademii Muzycznej w Warszawie oraz z zespołami kameralnymi: „Camerata Vistula”, Orkiestrą Kameralną „Jeunesses Musicales”, „Capella Bydgostiensis”. Z zespołem Warszawskiej Opery Kameralnej koncertował w Austrii, Francji, Niemczej i we Włoszech. Z Chopin Symphony Orchestra występował w Korei Południowej (1997), na Tajwanie (2007) i w Chinach (2008) z orkiestrą uniwersytecką University of Suwon.
W latach 1991-1994 był dyrektor Naczelnym i Artystycznym Państwowej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, do 1997 r. Dyrektorem Artystycznym tej instytucji. W sierpniu 1992 r. wraz z orkiestrą symfoniczną filharmonii olsztyńskiej odbył tournée koncertowe po Francji.
Jego dalsza kariera rozwijała się w Korei Południowej, gdzie gościnnie prowadził orkiestrę filharmonii w Taegu, a następnie był dyrygentem orkiestry uniwersyteckiej Hyosung Catholic University w Teagu (1996-2001) oraz orkiestry uniwersyteckiej University of Suwon. W 2006 r. został dyrygentem orkiestry filharmonii w Suwon.
Współpracował również z innymi znanymi koreańskimi orkiestrami i teatrami operowymi, m.in. z : KBS Orchestra, Korean Symphony, Suwon Philharmonic, Buchon Philharmonic, New Seoul Philharmonic, Taegu City Symphony, Chonju Filharmonii i Cholla Buk Province Opera Company (Lucia di Lammermoor), jak również Korean Chamber Ensemble i kameralną grupą operową The Life and Dream Singers (azjatycka premiera opery Manekiny Z. Rudzińskiego, wykonanie Ein Fest für Boris Sukhi Kang oraz Aleko S. Rachmaninowa).
Piotr Borkowski ma w swoim dorobku artystycznym prawykonania utworów polskich, w tym polskie prawykonanie oratorium Feliksa Nowowiejskiego Powrót Syna Marnotrawnego. Dokonał również licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz wielu wytwórni: Polskich Nagrań, Polonia Records, niemieckiej SPV, Acte Préalable, Skarbo, DUX, Global Sound Media, Centaur Records, Musica Sacra Edition i NAXOS.

Bibliografia

  1. Szatrawski, Krzysztof Dariusz: Z miłości do muzyki / Krzysztof Dariusz Szatrawski. – Olsztyn : ElSet, 2006.
  2. Piotr Borkowski – dyrygent. – Portr. // „Olsztyński Informator Kulturalny”. – 1996, nr 9, s. 11.

Zobacz też

Sylwetka dyrygenta na stronach: