Plener Rzeźbiarski Grabowo 2010

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uczestnicy pleneru.
Źródło: http://grabowo.eu
Święty Florian, autor Ryszard Fereniec.
Źródło: http://grabowo.eu

Druga edycja Pleneru Rzeźbiarskiego zorganizowana w Grabowie koło Mrągowa w dniach 9-23 czerwca 2010 r.

Cel

Głównym celem pleneru była poprawa estetyki wsi Grabowo, zwiększenie jej atrakcyjności, utworzenie wioski tematycznej oraz oryginalne oznaczenie najistotniejszych miejsc w Grabowie.

Organizatorzy

Głównym organizatorem pleneru było Stowarzyszenie „Nasze Grabowo”. Organizację imprezy wsparły również władze gminne i wojewódzkie, lokalne instytucje i przedsiębiorstwa, a także mieszkańcy. Patronem medialnym pleneru było Radio Planeta Mrągowo FM.

Opis

W plenerze wzięło udział siedmiu artystów z województwa warmińsko mazurskiego. Organizatorzy zamierzali uzupełnić aleję rzeźb utworzoną w Grabowie w roku poprzednim wzdłuż drogi szutrowej zwanej „Małą Warszawską”, a także poprawić estetykę wsi ustawiając tworzone rzeźby w miejscach zgodnych z ich tematem. W efekcie Ryszard Fereniec wykonał postać Świętego Floriana, patrona wszystkich strażaków, który stanął na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowie, Adam Bąk wyrzeźbił postać Myśliciela, który stanął na początku „Małej Warszawskiej”, na tej samej drodze stanęła postać Latarnika wykonana przez Zbigniewa Kotynię. Inny artysta – Tomasz Bachar wykonał postać Strażnika Grabowa, która stanęła na skraju wsi. Z kolei Mirosław Bartczak wykonał rzeźbę Kajakarza, który wskazuje drogę nad Jezioro Kujno. W drodze nad jezioro usytuowano także postać Strażnika jeziora Kujno, wykonanego przez [[Bogdan Kuriaty |Bogdana Kuriatego]. Wspólną pracą artystów była nietypowa Pamiątka z Grabowa, która stanęła w centrum wsi.

Uczestnicy

Zobacz też