Plener artystyczny Kadyny – wioska sztuki – 2008 r.

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Żródło: [2]
Żródło: [3]
Żródło: [4]

Kolejna edycja Pleneru artystycznego „Kadyny – wioska sztuki” dla artystyczne uzdolnionej młodzieży, zorganizowany w Kadynach w dniach 1 – 5 lipca 2008 r.

Organizatorzy

Przy wsparciu finansowym:

  • Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego
  • Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Cele

  • wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami
  • możliwość skupienia się nie tylko na pracy artystycznej , ale też na rozmowach o sztuce

Opis

W Plenerze uczestniczyło 25 osób, młodzi artyści z całej Polski, uczniowie liceów plastycznych z Gdyni, Radomia, Zakopanego a także uczestnicy pracowni ceramicznych z Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” w Elblągu oraz pracowni Gdańska. W programie były warsztaty artystyczne, prowadzone przez specjalistów z zakresu ceramiki i malarstwa. Warsztaty prowadzili:

Młodzi artyści tworzyli w glinie, malowali na płótnie i deskach. „W sumie przerobiliśmy 500 kilogramów gliny na formy ceramiczne, zamalowaliśmy czterdzieści płócien i dwadzieścia desek – wylicza Ewa Bednarska – Siwielwicz. – Przez cały czas pleneru panowała serdeczna i twórcza atmosfera. Uczestnicy jak tylko znaleźli się w miejscu tworzenia, to opuszczali je wyłącznie na czas posiłków” [1]. Prace ceramiczne powstałe podczas pleneru zostały następie wypalone w pracowni ceramicznej w Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” w Elblągu.
W trakcie pleneru, 4 lipca 2008 r. w Dniu Dziennikarzy młodych artystów odwiedzili dziennikarze z Elbląga, którzy również spróbowali swoich sił twórczych. Wykonali 5 witraży i kilka ceramik. Na wystawie zaprezentowano 35 prac malarskich, około 40 ceramik i witraże. Wystawa poplenerowa została zorganizowana w Galerii Nobilis Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu w sierpniu 2008 r. (wernisaż 21 sierpnia 2008). Koordynatorem projektu była Magdalena Czarnocka.

Przypisy

  1. Cyt. za [1]