Posąg Boża Męka w Olsztynie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka

Pomnik przedstawiający Chrystusa, ufundowany przez mieszkańców Olsztyna w XVIII wieku, w intencji odżegnania od nieszczęść w postaci wojen, epidemii i pożarów.

Lokalizacja

Pierwotnie pomnik znajdował się na terenie dawnego Targu Końskiego (dzisiejszy Plac Roosvelta). Został wzniesiony przez mieszkańców miasta, które zostało boleśnie doświadczone najazdem szwedzkim (z 1708 roku) oraz epidemia dżumy z lat kolejnych. W 1937 roku, decyzją ówczesnych władz komunalnych figurę przeniesiono nieco dalej od centrum miasta, gdzie znajduje się do dziś – u zbiegu ulic Warszawskiej i Jagiellończyka.

Opis

Pomnik nazywany jest „Figurą Chrystusa Niosącego Krzyż”, „Pomnikiem Chrystusa klęczącego”, „Figurą Idź za Mną” lub „Posągiem Bożej Męki”. Jest to terakotowa statua przedstawiająca Chrystusa w cierniowej koronie, upadającego pod ciężarem krzyża. Umieszczono ją na prostym cokole, na którym widnieje napis wykonany w języku polskim. „Idź za mną”. Posąg jest pomalowany na wzór figur z wiejskich kapliczek – w jaskrawe kolory. Rustykalny koloryt nadaje mu także tło, które stanowi (w obecnej lokalizacji) skarpa przyozdobiona polnymi kamieniami. W pierwotnym miejscu figurę otaczało kute ogrodzenie. Również cokół, wcześniej wyższy, w narożach ozdobiony był płaskorzeźbionymi dekoracjami. Osłaniał go od góry niewielki daszek.

Bibliografia

  1. Banasiuk, Krystyna: Historia w kamień zaklęta. O olsztyńskich pomnikach / Krystyna Banasiuk, Zbigniew Sadza // „Warmińsko-Mazurski Biuletyn Konserwatorski”. – R. 3 (2001), s. 189-190.
  2. Kopiczko, Andrzej: Kościoły i kaplice w Olsztynie / Andrzej Kopiczko. - Olsztyn : AD REM, 2000. – S. 151-152.
  3. Piechocki, Stanisław: Olsztyn nie tylko magiczny / Stanisław Piechocki. - Olsztyn : Remix, 2005. – S. 20-21.

Zobacz też

  • Symbole Olsztyna, dokument zamieszczony na stronie internetowej www.olsztyn.eu [dostęp 5 września 2013 r.]