Przegląd Filmów Nieprofesjonalnych Ziem Odzyskanych ZIEMIA I LUDZIE 1988

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Piąta edycja Przeglądu Filmów Nieprofesjonalnych Ziem Północnych zorganizowana w dniach 14-16 października 1988 r.

Cel

Celem przeglądu było zainteresowanie realizatorów problematyką regionalną Ziem północnych i zachodnich, dokonanie oceny i konfrontacja osiągnięć artystycznych Amatorskich Klubów Filmowych oraz twórców działających indywidualnie.

Opis

Do konkursu zakwalifikowano 13 filmów nadesłanych z Wrocławia, Gdańska, Olsztyna, Elbląga, Starogardu Gdańskiego, Stargardu Szczecińskiego, Szczecinka i Tczewa. Przegląd połączono z zajęciami warsztatowymi prowadzonymi przez jurorów - zawodowych filmowców. Imprezie towarzyszył pokaz filmów Elementarz (1976) zmarłego w 1981 r. Wojciecha Wiszniewskiego oraz Frantic Romana Polańskiego (1987). Festiwal w Mrągowie był ostatnim konkursem filmowym na Warmii i Mazurach, na którym prezentowano filmy na taśmie celuloidowej wyświetlane z projektorów kinowych. Na następnych konkursach prezentowano już filmy na taśmie magnetycznej (wideo).

Jury

  • Przewodniczący – Janusz Atlas
  • Członkowie - reżyserzy Józef Gębski, Dominik Leszek Kozioł, filmoznawca Barbara Mruklik

Nagrody

  • Grand Prix oraz nagroda specjalna „Gazety Olsztyńskiej” przyznana za walory publicystyczne, za film o Władysławie Gębiku Idę do Ciebie, Mario...Edward Sulikowski
  • I nagroda - Robert Turło student Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku za zestaw filmów animowanych Nie bluźnię, Seans i Prostacki żart
  • II nagroda - uczeń siódmej klasy szkoły podstawowej Maciej Kalinowski z Gdańska za film animowany

Bibliografia

  1. Barański, Marek: Olsztyn filmowy / Marek Barański // W: Olsztyn 1945-2005 : kultura i nauka : praca zbiorowa / pod red. Stanisława Achremczyka i Władysława Ogrodzińskiego. - Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006. – S. 733.
  2. Barański, Marek: Czego zawodowcy zazdroszczą amatorom : filmy w Mrągowie / Marek Barański // „Gazeta Olsztyńska”. – 1988, nr 253, s. 1, 4.