Przegląd Filmów Nieprofesjonalnych Ziem Północnych 1984

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pierwsza edycja Przeglądu Filmów Nieprofesjonalnych Ziem Północnych zorganizowana w dniach 19-21 października 1984 r. w Olsztynie i Mrągowie.

Cel

Celem przeglądu było zainteresowanie realizatorów problematyką regionalną Ziem północnych, dokonanie oceny i konfrontacja osiągnięć artystycznych Amatorskich Klubów Filmowych oraz twórców działających indywidualnie.

Opis

Konkurs zorganizowano z okazji jubileuszu XX-lecia AKF „Grunwald” z Olsztyna oraz AKF „Filmia” z Mrągowa. Zorganizowano również warsztaty filmowe prowadzone przez zawodowych twórców. Do udziału w konkursie zakwalifikowano 24 filmy reprezentujące amatorskie kluby filmowe z całej Polski.

Jury

  • Przewodniczący - Jerzy Obłamski
  • Członkowie - Janusz Tylman, Krzysztof Nowak, Jan Purzycki, Przemysław Lipiński

Laureaci

Decyzją jury nie przyznano nagrody głównej. Pozostałe nagrody to:

  • I nagroda - film Śladami twardej drogi Edward Sulikowski z AKF „Grunwald” w Olsztynie
  • II nagroda – równorzędnie: Misterium Marian Jarosz, Krzysztof Więckowski, Waldemar Jasienowicz z AKF „Projektor” w Białymstoku; Nieprzemijalnie Grażyna Paczkowska, Jarosław Wojciechowski, Zygmunt Wojdyła z AKF „Miłość kelnera” w Tczewie; Pies Marek Wałuszko, Wojciech Kłoczko z AKF „X Muza” w Gdańsku
  • wyróżnienia – 10 minut Ireneusz Polaszek z AKF „Omega” w Gdańsku, Elegia dla zapomnianej Zygmunt Rakałowicz z AKF „Filmia” w Mrągowie, Nieprzemijalnie Grażyna Paczkowska, Jarosław Wojciechowski, Zygmunt Wojdyła z AKF „Miłość kelnera” w Tczewie, Pies Marek Wałuszko, Wojciech Kłoczko z AKF „X Muza” w Gdańsku, Puławska gehenna Stanisław Kazienko, Janusz Gubszewicz z AKF „Elbląg” w Elblągu
  • nagroda specjalna redakcji „Gazety Olsztyńskiej” – Gdynia i Chór Moniuszki Mirosław Kalinowski z AKF „Omega” w Gdańsku

Bibliografia

  1. Przegląd Filmów Nieprofesjonalnych, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, 1985, sygn. 15/21.
  2. Sprawozdanie z działalności Wojewódzkiego Domu Kultury w Olsztynie, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, 1985, sygn. 6/77.