Przegląd Filmów Nieprofesjonalnych Ziem Zachodnich i Północnych 1985

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Druga edycja Przeglądu Filmów Nieprofesjonalnych Ziem Północnych zorganizowana w dniach 19-20 października 1985 r.

Cel

Celem przeglądu było zainteresowanie realizatorów problematyką regionalną Ziem północnych i zachodnich, dokonanie oceny i konfrontacja osiągnięć artystycznych Amatorskich Klubów Filmowych oraz twórców działających indywidualnie.

Opis

Organizatorami konkursu były Ośrodek Kultury Filmowej działający przy Wojewódzkim Domu Kultury w Olsztynie oraz Domu Kultury „Zodiak” w Mrągowie. W 1985 r. rozszerzono zasięg terytorialny konkursu i postanowiono dopuścić do uczestnictwa filmy powstałe nie tylko w Polsce północnej, ale i zachodniej. Na konkurs nadesłano 31 filmów z Kędzierzyna, Jeleniej Góry, Stargardu Szczecińskiego, Koszalina, Starogardu Gdańskiego, Gdańska, Elbląga i Mrągowa. Komisja kwalifikacyjna oceniła 17 filmów dopuszczonych do finału, w tym 7 z województwa olsztyńskiego. Przegląd połączono z zajęciami warsztatowymi prowadzonymi przez jurorów - zawodowych filmowców.

Jury

 • Przewodniczący – Kazimierz Kutz (reżyser)
 • Członkowie - reżyserzy: Stanisław Banaś, Józef Gębski, Marian Kubera, krytyk filmowy Krzysztof Kreuzinger, operatorzy: Stanisław Niedbalski i Janusz Połom

Laureaci

Decyzją jury nie przyznano nagrody głównej. Przyznano cztery nagrody równorzędne:

 • Bardzo potrzebny Jerzy Ostaszewski z AKF „Filmia” w Mrągowie
 • Smak czasu Lech Fabiańczyk z AKF „Copal” w Koszlinie
 • Stacja postojowa Franciszek Kalinowski z AKF „Omega” w Gdańsku
 • Kołysana pszenicami Ryszard Krupowicz z Gdańska

Przyznano również trzy nagrody specjalne za filmy:

 • Battle-dressJerzy Bogucki z Elbląga
 • Koncert warszawski – Janusz Jurkiewicz, Sławomir Rokicki ze Stargardu Szczecińskiego
 • Inna droga – Zygmunt Wojdyło, Jarosław Pudlis z Gdańska

Przyznano również wyróżnienia i nagrody indywidualne za organizację imprezy.

Bibliografia

 1. Barański, Marek: Olsztyn filmowy / Marek Barański // W: Olsztyn 1945-2005 : kultura i nauka : praca zbiorowa / pod red. Stanisława Achremczyka i Władysława Ogrodzińskiego. - Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006. – S. 732.
 2. Przegląd Filmów Nieprofesjonalnych Ziem Zachodnich i Północnych, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, 1985, sygn. 15/22.
 3. Sprawozdanie z działalności Wojewódzkiego Domu Kultury w Olsztynie, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, 1985, sygn. 6/80.