Przegląd Wydawnictw Regionalnych Moje Twoje Nasze

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Cykl imprez organizowanych w Olsztynie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, promujących wydawnictwa o charakterze regionalnym, a także regionalną kulturę literacką.

Historia

Idea kiermaszu skupiającego wydawców regionalnych narodziła się w 2008 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. Do organizacji pierwszej edycji Przeglądu włączył się Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz Polskie Towarzystwo Czytelnicze Oddział w Olsztynie. Zadaniem imprezy było promowanie wydawnictw regionalnych oraz książki wartościowej merytorycznie, ambitnej, wyróżniającej się pod względem walorów literackich, edukacyjnych i edytorskich. Odbyło się wówczas pierwsze spotkanie wydawców, bibliotekarzy i czytelników. W ramach kolejnej edycji imprezy w 2009 roku zorganizowano ponadto konkurs Ars Libris – plebiscyt na najciekawiej edytorsko wydaną książkę. Obecnie impreza ma charakter cykliczny.

Edycje

Program

Program imprezy obejmuje prezentację wydawnictw regionalnych – promocje książek, targi książki oraz autografy autorów współpracujących z wydawnictwami prezentującymi się na Przeglądzie. Przegląd adresowany jest do wydawnictw działających na terenie województwa warmińsko-mazurskiego oraz instytucji o charakterze wydawniczo-dystrybucyjnym. Towarzyszy mu szereg imprez kulturalno-literackich: spotkania autorskie, prezentacje, wykłady, wystawy, warsztaty, konkursy dla bibliotekarzy i czytelników.

Zobacz też

Strona Przeglądu Wydawnictw Regionalnych „Moje Twoje Nasze”