Radio Emitor

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Znaczek Radia Emitor.
Źródło: Archiwum prywatne Stanisława Czachorowskiego.
Stanisław Czachorowski podczas wywiadu z Elżbietą Adamiak, początek lat 80-tych.
Źródło: Archiwum prywatne Stanisława Czachorowskiego.

Studenckie Radio Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, działające w latach 1969-1999.

Historia

Radio Emitor powstało w 1969 r. wraz z przekształceniem Wyższej Szkoły Nauczycielskiej w Olsztynie w Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Akademickie Studio Radiowe nosiło początkowo nazwę Bubliczek i miało swoją siedzibę w żeńskim akademiku przy ulicy Żołnierskiej. Radiowęzeł zajmował tylko jedno pomieszczenie i mogła go słuchać zaledwie setka dziewcząt zamieszkująca akademik. W 1972 r. radio zmieniło nazwę na Studenckie Studio Radiowe Emitor. Powołano do życia Radę Programową, w skład której wchodzili: pełnomocnik rektora do spraw kultury, uczelniany sekretarz do spraw propagandy, przedstawiciele kadry naukowej oraz przedstawiciel Związku Studentów Polskich. W tym czasie z radiowęzłem współpracowało od dwudziestu do czterdziestu osób. W 1975 r. radio przeniesiono do domu studenckiego "Bratniak", również przy ulicy Żołnierskiej. Powiększyło to znacznie grono odbiorców nadawanego programu. W "Bratniaku" mieszkało bowiem 600 studentów. Uczelnia zadbała również o to, by unowocześnić zaplecze techniczne rozgłośni. Radiowęzeł emitował od półtorej do trzech godzin programu dziennie i działał do końca lat 90-tych. Wówczas to, po powstaniu w 1999 r. Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego, Radio Emitor połączono z działającym od 1954 r. przy Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie Radiem Kortowo. Utworzono w ten sposób jedno Radio UWM FM. W grudniu 2000 r. otrzymało ono koncesję na nadawanie na częstotliwości 95,9 MHz.

Działalność

W pierwszym okresie działalności Radio Emitor nadawało jedynie programy informacyjne i koncerty życzeń. Dopiero w latach 70-tych zaczęto tworzyć redakcje: publicystyczną, społeczną, muzyczną, literacką i sportową. Na prawach redakcji funkcjonował również dział, który przygotowywał koncerty życzeń. Nagrywano też słuchowiska. Od połowy lat siedemdziesiątych nadawano sztandarowy program Radia Emitor OKAR (Opinie, Komentarze, Aktualności, Rozmowy). Był to czterdziestominutowy, cotygodniowy magazyn studencki z dużą ilością publicystyki i informacji z życia uczelni. Chętnie słuchany był również program Galileo, w którym publicystykę przeplatano muzyką, a także elementami kabaretowych skeczy. W ciągu swojej długoletniej działalności Studio Radiowe Emitor zgromadziło wiele archiwalnych nagrań audycji publicystycznych, transmisji z koncertów studenckich, wywiadów i innych dźwiękowych dokumentów studenckiego życia kulturalnego. Radio Emitor współpracowało z Radiem Kortowo, przygotowując materiały reporterskie do nadawanej na antenie Polskiego Radia Olsztyn audycji Na studenckiej antenie, a także do Magazynu studenckiego.

Bibliografia

  1. Chłosta, Jan: Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Olsztynie 1969-1999 / Jan Chłosta. – Olsztyn : Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej, 1999.
  2. Doliwa, Urszula: Radio studenckie w Polsce / Urszula Doliwa. – Olsztyn : Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, 2008.