Regionalny Konkurs Rękodzieła Artystycznego Po Warmińsko-Mazurskiej Ziemi - Kętrzyn 2003

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: „Życie Kętrzyna”, 2003, nr 47, s. 10.
Czwarta edycja Regionalnego Konkursu Rękodzieła Artystycznego „Po Warmińsko-Mazurskiej Ziemi” – Kętrzyn, zorganizowana w Kętrzynie w 2003 r.

Organizator

Cele

  • Umożliwienie twórcom nieprofesjonalnym konfrontacji własnych dokonań i poszukiwań w zakresie rękodzieła artystycznego (haft, koronki, gobeliny, kilimy, patchworki, aplikacje, collage, rzeźba ludowa, malarstwo na szkle, ceramika z elementami ludowymi)
  • Podtrzymanie tradcji rękodzieła artystycznego
  • Wspieranie i kontynuacja twórczości artystycznej

Opis

Przedmiotem przeglądu były wyroby użytkowe i dekoracje: serwety, obrusy, bieżniki, gobeliny, klimy, obrazki na ścianę, ceramika, malarstwo na szkle, rzeźba ludowa. Tematyką prac był pejzaż, zabytki, przyroda, zwierzęta warmińsko-mazurskiej ziemi. Organizatorzy preferowali prace odtwarzające wzory i motywy warmińsko mazurskie. Prace przekazane na konkurs nie mogły wcześniej być prezentowane na innych konkursach, przeglądach lub festiwalach. Jeden autor mógł dostarczyć do dziesięciu prac. Prace oceniała komisja konkursowa powołana przez organizatora. Na konkurs napłynęły prace 40 autorów. Wręcznie nagród odbyło się podczas uroczystego wernisażu wystawy pokonkursowej w Kętrzyńskim Centrum Kultury 11 listopada 2003 r. Na wernisażu wystąpiły: Zespół z Klubu Seniora „Pod Niedźwiadkiem”, Zespół „BasiBabki” z Barcian.

Jury

Laureaci

Grand Prix

  • Urszula Kołakowska z Kętrzyna – za poszukiwania artystyczne odtwarzające wzory i motywy warmińsko-mazurskie
  • Stanisław Pawłowski z Reszla – za wspaniały wytwór wyobraźni i wykonanie rzeźby w drewnie z motywami kwiatów, ziół oraz pejzaży wiejskich

Nagrody

Bibliografia

  1. Grzegorz : IV Regionalna Wystawa Rękodzieła Artystycznego / Grzegorz // „Życie Kętrzyna”. – 2003, nr 47, s. 10.