Stefania Polewacz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polewacz stefania.jpg

(1943- ) – bibliotekarka, w latach 1985-1990 dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mrągowie

Biografia

Urodziła się 1 maja 1943 r. Jest absolwentką Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiowała na Wydziale Prawa i Administracji w 1983 r. uzyskała tytuł magistra. Jako urzędnik działała na terenie powiatu mrągowskiego, m.in. w gminnych radach narodowych i innych instytucjach. W latach 1975-1985 pracowała w Urzędzie Miasta w Mrągowie. Pracę w administracji zakończyła z dniem 15 października 1985 r. jako kierownik Referatu Administracyjnego. 16 października 1985 r. została zatrudniona w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mrągowie. Funkcję dyrektora placówki pełniła do końca lipca 1990 r. Po podjęciu decyzji o odejściu z pracy, opuściła Polskę i wyjechała do Stanów Zjednoczonych.[1]

Działalność

Jako pracownik biblioteki i administrator placówki skoncentrowała swoje działania na uporządkowaniu dokumentacji bibliotecznej, m.in. wprowadziła oznaczenia rzeczowego wykazu akt. Szczególną troską objęła poprawę warunków pracy pracowników. Dzięki jej inicjatywie zmienił się wystrój pomieszczeń bibliotecznych. W kręgu jej prywatnych zainteresowań znajdują się: psychologia oraz metafizyka życia duchowego.

Nagrody i wyróżnienia

W 1977 r. jako pracownik Urzędu Miasta w Mrągowie została odznaczona Odznaką Zasłużony dla Warmii i Mazur.

Przypisy

  1. Na podstawie archiwum Urzędu Miasta w Mrągowie / oprac. Barbara Szymańska, Biblioteka Miejska, Mrągowo, Lipiec 2011 r.