Stephan Preuschoff

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Portret własny.
Stadtansicht (Braniewo).
Źródło: www.0194.a4a.de
Copernicus, drzeworyt.
Źródło: „Unser Ermlandbuch”, 1974, s. 205.

(1907-1994) – malarz, ilustrator, grafik

Biografia

Urodził się 29 października 1907 r. w Braniewie, jako syn urzędnika pocztowego. Po ukończeniu braniewskiego gimnazjum w latach 1927-1931 studiował w Akademiach Sztuk Pięknych w Kassel i Berlinie. W 1932 r. powrócił do Braniewa. Odbył podróże do Austrii, Francji i Włoch. W czasie II wojny światowej został ranny i jakiś czas przebywał w niewoli. Po 1945 r. zamieszkał w Berlinie, gdzie otworzył pracownię malarską. Tam też zmarł 2 lutego 1994 r.

Twórczość

Uprawiał malarstwo olejne, temperę, także akwarele. Tworzył także drzeworyty i grafikę. Przede wszystkim prezentował motywy wschodniopruskie. Był artystą malarzem i grafikiem, o którym pisano, że „rzeczom zwyczajnym nadawał nadzwyczajne znaczenie. W jego rysunkach drobny detal nabierał jakby większej rangi, urastał do wielkości”.[1] W swoich pracach uwieczniał architekturę rodzinnego miasta Braniewa oraz sceny z życia jego mieszkańców. Od 1952 r. ilustrował także „Ermlandbuch” („Kalendarz dla Warmiaków”). wydawany przez Ernsta Lawsa. W każdym z nich zamieścił ponad 20 rysunków, w tym drzeworytów. Do jego bardziej znanych obrazów należą: „Ucieczka”, „Moje rodzinne Braniewo”, „Moja matka”, „Portret własny”. Jest również autorem fresków w auli Staatliche Akademie.

Wystawy

Miał wiele wystaw swoich prac. Prezentował m.in. grafiki w rodzinnym mieście Braniewie, a także w Królewcu. W 1992 r. z okazji 85 rocznicy urodzin artysty zorganizowano ekspozycję jego portretów, krajobrazów oraz obrazków miejskich w ratuszu w Schoneberg (Niemcy).

Publikacje

Na temat jego twórczości ukazały się publikacje w języku niemieckim, m.in.:

  • Stephan Preuschoff – maler und graphiker (wydanie broszurowe)
  • Ilustrationen, Skizzen und Zeihnungen 1945-1991

Przypisy

  1. Jan Chłosta, Więksi i najwięksi twórcy kultury niemieckiej z Prus Wschodnich, Olsztyn, Książnica Polska, 1999, s. 95.

Bibliografia

  1. Chłosta, Jan: Więksi i najwięksi twórcy kultury niemieckiej z Prus Wschodnich / Jan Chłosta. – Olsztyn : Książnica Polska, 1999. - S. 94-95.