Teresa Frudko

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło:Archiwum Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie

(1927-2001) – bibliotekarka, nauczycielka związana z Olsztynem

Biografia

Urodziła się 2 stycznia 1927 r. w Wilnie jako córka Juliana Frudki i Janiny z Kaczorowskich. Będąc pracownikiem biblioteki w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie podjęła polonistyczne studia zaoczne na Uniwersytecie Warszawskim. Dyplom ukończenia Filologii Polskiej otrzymała w 1965 r. Poza pracą bibliotekarską i pedagogiczną angażowała się w działalność związkową. Była m.in. przewodniczącą Rady Zakładowej Związku Zawodowego i członkiem Zarządu Okręgu ZZPKiS. Była czynnym przewodnikiem PTTK. Jej pasją były podróże, ogrodnictwo i sport. Zmarła 8 listopada 2001 r. w Olsztynie.

Działalność

Z początkiem roku akademickiego 1953/1954 została zatrudniona w nowopowołanej filii bibliotecznej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Od 22 września 1953 r. została kierownikiem tej kortowskiej placówki (Filia nr 6). Pracowała tu do 31 października 1962 r. Prowadząc jednoosobową bibliotekę przez 9 lat samodzielnie rozwinęła ją, dbając o współpracę z Wyższą Szkołą Rolniczą, a także stowarzyszeniami i organizacjami działającymi na terenie Kortowa. Kolejne dziesięć lat przepracowała jako bibliograf w Dziale Informacyjno-Bibliograficznym Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. 1 marca 1972 roku została kierownikiem Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. Na stanowisku tym pozostała do przejścia na emeryturę z końcem 1987 r. W latach 1965-1997 kierowała i wykładała literaturę piękną w filii Państwowego Ośrodka Korespondencyjnego Kształcenia Bibliotekarzy (późniejsze Centrum Edukacji Bibliotecznej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej z siedzibą w Warszawie). Była autorką kilku biogramów pisarzy olsztyńskich w Słowniku pisarzy województwa olsztyńskiego (1972) oraz Olsztyńskich biografiach literackich (1991). Po odejściu na emeryturę nadal pełniła funkcję kierownika i wykładowcy Policealnego Zaocznego Studium Bibliotekarskiego.

Nagrody i odznaczenia

Za pracę zawodową i społeczną wyróżniona została:

  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
  • Złotym Krzyżem Zasługi
  • Odznaką Honorową „Zasłużony Działacz Kultury”
  • Odznaką „Zasłużonym dla Warmii i Mazur”
  • Odznaką „Zasłużony Działacz ZZPKiS”

Jest laureatką Nagrody Wojewody Olsztyńskiego za upowszechnianie kultury oraz nagród Ministra Kultury i Sztuki (dwukrotnie).

Bibliografia

  1. Chłosta, Jan: Ludzie Olsztyna / Jan Chłosta. - Olsztyn : Urząd Miasta, 2003. - S. 33.
  2. Brokowska Beata: Biblioteka od kuchni. Ludzie naszego miasta / Beata Brokowska. – Il. // „Dziennik Pojezierza”. – 1987, nr 124, s. 7.
  3. Dąbrowska, Wanda: Nie tylko za biblioteczną ladą i w „bibliotecznej kuchni”. O Koleżance Teresie Frudko / Wanda Dąbrowska // „Bibliotekarz Olsztyński”. – 1987, nr 3, s. 19-22.
  4. Borkowska-Nichthauser, Wiesława: Wspomnienie o Teresie Frudko / Wiesława Borkowska-Nichhauser // „Bibliotekarz Warmii i Mazur”. – 2001, nr 3/4, s. 191-192.