Teresa Kosman

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Fot. Grzegorz Kosman
Portret Basi R. czyli Promyczek i promień, akryl, 2010.
Fot. Grzegorz Kosman.
W Dolistowie nad Biebrzą. Ranny obchód, olej, 2010.
Fot. Grzegorz Kosman
Przed burzą, suchy pastel, 2009.
Fot. B. Wawrzynkiewicz
Plakat wernisażu II wystawy indywidualnej.
Źródło: Z archiwum MOK Olsztyn

(1947- ) – nauczyciel akademicki, pedagog, malarz amator

Biografia

Urodziła się 27 lipca 1947 r. w Wisznicach. W 1967 r. ukończyła Studium Nauczycielskie w Olsztynie na kierunku Wychowanie Plastyczne. W 1974 r. otrzymała tytuł magistra pedagogiki Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1983 r. tytuł doktora nauk humanistycznych w Instytucie Pedagogiki tejże uczelni (specjalność: psychologia społeczna). Obecnie na emeryturze. Mieszka i tworzy w Olsztynie.

Działalność

Przez wiele lat pracowała jako nauczyciel akademicki w: Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie, a także na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim oraz w Wyższej Szkole Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie. Oprócz pracy zawodowej zajmuje się pracą twórczą. Od 2009 r. należy do Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi” w Olsztynie. Uczestniczyła w warsztatach i plenerach, m.in.:

Publikacje

Jest autorką szeregu artykułów naukowych oraz popularyzatorskich z zakresu psychologii społecznej i pedagogiki, publikowanych w pracach zbiorowych i czasopismach, m.in. w: „Zeszytach Pedagogicznych”, „Zeszytach Naukowych WSP Olsztyn. Prace Psychologiczne”, „Wychowaniu Seksualnym”.

Twórczość

Maluje w technice pastelu, oleju i akrylu. Tematem jej prac są pejzaże, architektura, martwa natura oraz portret.

Wystawy

Wystawy indywidualne

  • Galeria Sztuki „Trzeciego Wieku”, Wyższa Szkoła Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie (2009)
  • Galeria „Sąsiedzi”, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie – „W zgodzie ze sobą i w harmonii z naturą” (czerwiec-październik 2010)
  • Spichlerz Teatralny, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie – „Jest takie miejsce...”, połączona z recitalem Basi Raduszkiewicz i monodramem Aliny Czyżewskiej (2010)

Wystawy zbiorowe

Nagrody i wyróżnienia

Multimedia

Wywiad

Wywiad dla Radia Olsztyn. Nagranie przeprowadził M. Szczygło.

<mp3>Teresa_Kosman.mp3</mp3>