Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Oddział w Mrągowie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Stowarzyszenie działające od 1993 r. na rzecz ochrony dziedzictwa kultury i tradycji polskiej w Wilnie i na Wileńszczyźnie.

Siedziba

pl. Bolesława Prusa 8, 11-700 Mrągowo

Historia

Towarzystwo powstało 18 lutego 1993 r. w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. Od tego czasu do 1999 r. jego prezesem był Ryszard Soroko. Od 1999 r. stanowisko to piastuje Aniela Dobielska. W lipcu 2002 r. Towarzystwo uzyskało osobowość prawną.

Działalność

Celem Towarzystwa jest ochrona dziedzictwa kultury i tradycji polskiej na Kresach oraz pomoc materialna w zakresie nauki i kultury mieszkańcom i instytucjom Wilna i Wileńszczyzny. W swojej działalności Towarzystwo współpracuje z szeregiem instytucji, zarówno o charakterze lokalnym i regionalnym, jak i ogólnopaństwowym. Znajdują się wśród nich m.in.: Samorząd Miasta Mrągowa, Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie, Senat RP, Urząd Marszałkowski, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Związek Polaków na Litwie, Białorusi, Ukrainie. Członkowie Towarzystwa współpracują także z animatorami kultury na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Towarzystwo uczestniczy w organizowaniu Festiwalu Kultury Kresowej odbywającego się corocznie w Mrągowie, a także imprezy „Na Kaziuka...”.

Publikacje

  • Tańcz Kresowiaku, tańcz… (1999)
  • Wschód nad Rossą - Antologia poezji młodych Polaków z Wileńszczyzny (2000)
  • 15 lat Festiwalu Kultury Kresowej (2009)

Nagrody i odznaczenia

  • Odznaczenie Ministra Kultury „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
  • Statuetka Niezapominajka – przyznawana za aktywność lokalną i osiągnięcia w różnych dziedzinach
  • Statuetka Mrongowiusza – przyznawana za wybitne zasługi dla miasta Mrągowo
  • Odznaczenie Senatu RP za dobrą współpracę

Bibliografia

Krasowski, Paweł: Wilno zawitało nad Czos / Paweł Krasowski // „Gazeta Olsztyńska”. - 2009, nr 60, dod. „Kurier Mrągowski”, nr 11 , s. 3. Dobielska, Aniela: Towarzystwo Miłosników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Oddział Mrągowo 1993-2003 / Aniela Dobielska // „Wileńskie Rozmaitości”. - 2004, nr 4/5, s. 18-19.

Zobacz też