Wanda Pieniężna

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wanda Pieniężna
Źródło: http://www.znin.pl/


( 1897-1987) - dziennikarka i działaczka narodowa na Warmii i Mazurach

Biografia

Urodziła się 20 lutego 1897 r. w Żninie, na terenie Prowincji Poznańskiej, jako córka Konstantego i Konstancji Dembińskich. Jako młoda dziewczyna uczestniczyła w Powstaniu Wielkopolskim. Ukończyła niemiecką szkołę średnią, po czym pracowała w Poznaniu, w kancelarii prawniczej i w Ministerstwie dla byłej dzielnicy pruskiej. W 1920 r. została oddelegowana na Warmię i Mazury, gdzie brała udział w pracy polskiego biura plebiscytowego. Wyszła za mąż za Seweryna Pieniężnego, redaktora naczelnego i wydawcę "Gazety Olsztyńskiej", który przejął wydawnictwo po ojcu Sewerynie.7 września 1939 r. gestapowcy wtargnęli do drukarni polskiej "Gazety Olsztyńskiej". Seweryn Pieniężny został aresztowany i wywieziony do obozu w Hohenbruch k. Królewca (tam został zamordowany 24 lutego 1940 r.). Wandę Pieniężną, w grudniu 1939 r., hitlerowcy uwięzili w Olsztynie, następnie wywieźli do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck, a dom i drukarnię ostentacyjnie spalili. Przeżyła obóz, po wojnie powróciła do Olsztyna i kontynuowała działalność patriotyczną. Zmarła w Olsztynie, 25 stycznia 1967 r.

Działalność

W 1920 r. Wanda Pieniężna została współredaktorem gazety, pracowała też w Konsulacie Polskim w Olsztynie. W tamtym czasie Wanda Pieniężna była również przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Towarzystw Kobiecych i sekretarzem Polsko-Katolickiego Towarzystwa Szkolnego w Olsztynie.

Po wojnie powróciła do polskiego Olsztyna. Była sekretarzem i doradcą pierwszego wojewody olsztyńskiego. W październiku 1946 r. sprowadzono do Olsztyna prochy jej męża Seweryna. Wanda Pieniężna podjęła wówczas próby reaktywowania „Gazety Olsztyńskiej”. Niestety ówczesne władze PRL nie pozwoliły na realizację tego zamierzenia. W Olsztynie ukazał się od 1 września 1951 r. propartyjny "Głos Olsztyński". W latach 1957-1961 Wanda Pieniężna była posłem na Sejm. Aktywnie działała w Towarzystwie Łączności Polonii z Zagranicą.

Upamiętnienie

Wanda Pieniężna uhonorowana została Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Polonia Restituta. Szóstego kwietnia 1970 r. "Głos Olsztyński" zaczął wychodzić jako "Gazeta Olsztyńska". Nawiązano tym faktem do tradycji gazety polskiej, ukazującej się na Warmii i Mazurach przed wojną, której min. Wanda Pieniężna poświęciła najlepsze lata życia.13 września 1971 r. Miejska Rada Narodowa w Żninie podjęła uchwałę o nazwaniu jednej z ulic nowego osiedla mieszkaniowego imieniem Wandy Pieniężnej. W żnińskim muzeum zgromadzono pamiątki po tej żarliwej pałuckiej patriotce.

Źródła

1.Józef Marosz, Ludzie Pałuk: Wanda Pieniężna – polska dziennikarka w Niemczech,Pałuki nr 182 (33/1995)
2.Biogram na stronach Starostwa Powiatowego w Żninie
3.http://paluki.tygodnik.pl/content/view/2238/46/