Warmińsko-Mazurskie Spotkania z Teatrem... na Wodzie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Festiwal teatralny organizowany na terenie województwa warmińsko-mazurskiego od 2006 r.

Historia

Pomysłodawcą zorganizowania festiwalu jest dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Mirosław Siedler. Wspólnie z radną Sejmiku Wojewódzkiego, Jadwigą Król, zaprojektowali w 2006 r. I Warmińsko-Mazurskie Spotkania z Teatrem... na Wodzie.

Organizatorzy

Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. W realizacji poszczególnych imprez uczestniczy także Mazurskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Elbląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W kolejnych latach współorganizatorami były też urzędy miast i gmin, na terenie których organizowano spektakle. Impreza realizowana jest pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Cele

Festiwal ma na celu promocję regionu Warmii i Mazur, prezentację spektakli elbląskiego teatru w plenerowej oprawie, w krajobrazie mazurskich jezior, a także zwiększenie bezpieczeństwa nad wodami.

Opis

Jest to impreza plenerowa, organizowana w okresie wakacyjnym, od połowy lipca do połowy sierpnia i jest skierowana do widzów z regionu Warmii i Mazur a także turystów z kraju i zagranicy, którym organizatorzy pragną przybliżyć w atrakcyjny sposób sztukę teatralną.Większość spektakli prezentowana jest na statkach zacumowanych w portach żeglarskich lub na pływających scenach. Spektaklom towarzyszą pokazy ratownictwa wodnego przygotowane przez Mazurskie i Elbląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Poszczególne spektakle realizowane są także na dziedzińcach zamków krzyżackich i co roku odbywają się w kilku różnych miejscowościach, m.in. podczas dni poszczególnych miast, np. Dni Ostródy, Dni Węgorzewa, Dni Fromborka, Dni Lidzbarka Warmińskiego. Wstęp na wszystkie prezentacje jest bezpłatny.

Edycje

Zobacz też