Wilga Badowska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Łapki w paski, batik.
Źródło: www.wilgabadowska.pl
Obrazy, rysunki, ART Gallery BWA Olsztyn, czerwiec - lipiec 1991.
Źródło: Folder wystawy. Archiwum WBP w Olsztynie

Malarka, rysowniczka, grafik

Biografia

Urodziła się w Olsztynie. W 1981 r. podjęła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Początkowo studiowała w pracowni prof. Włodzimierza Łajminga. Następnie u prof. Kazimierza Ostrowskiego, u którego uzyskała dyplom w 1986 r. Po ukończeniu studiów zamieszkała w Sopocie. Jak sama twierdzi, połową duszy zawsze była w Olsztynie.

Twórczość

Uprawia malarstwo stosując różne techniki, od tradycyjnych - tempera, pastel, olej, eksperymentując na różnego rodzaju podłożach, po oryginalną – batikowo-pastelową, na jedwabiu. Tworzy także akwaforty, grafiki, rysunek (m. in. prasowy). Jest ilustratorką książek. Jej twórczość określana jest jako pełna magicznej symboliki, czerpiąca z poetyki groteski, tajemnicza, uwodzicielska. W ornamentacyjnych formach, płynnych, miękkich liniach i niezwykłych kształtach kryją się alegoryczne historie mające swoje źródła w baśniach, mitach, czy wróżbach, np. z kart Tarota.[1]

Wystawy

Debiutowała w 1985 r. podczas wystawy prac studentów PWSSP w Gdańsku ph. „Pejzaż sopocki”. Pierwszą od studenckich czasów indywidualną wystawę zapragnęła mieć w ART Gallery w Olsztynie. Prezentowała swoje prace na niemal 60 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju, m.in. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Dębicy, Tczewie, Warszawie, Lęborku, Koszalinie, Rumii, Sobieszewie oraz zagranicą: na Bornholmie (Dania), w Berlinie i Hamburgu (Niemcy), Elnesvogen (Norwegia), Tokio (Japonia). Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w Polsce Ameryce Północnej, Japonii, Australii. Eksponuje także swoje prace w rodzinnym mieście. Dotychczas odbyły się:

Nagrody i wyróżnienia

  • Wyróżnienie w konkursie malarskim „Sopot ’85” (1985)

Przypisy

  1. Zofia Watrak, Wybory i przemilczenia. Od szkoły sopockiej do nowej szkoły gdańskiej, Wydawnictwo Słowo/Obraz Gdańsk, 2001. Zob. Strona Wilgi Badowskiej http://www.wilgabadowska.pl/

Bibliografia

  1. Barański, Marek: Można oglądać obrazy za darmo : tkaniny Badowskiej i fotografie Martuszewskiego / Marek Barański // „Gazeta Olsztyńska”. - 2007, nr 229, s. 13.
  2. mzg : Wilga na początek / mzg // „Gazeta Olsztyńska”. – 1999, nr 15, s. 7.
  3. Szyłłejko, Tadeusz: Olsztynianka z Sopotu // Tadeusz Szyłłejko // „Gazeta Warmii i Mazur”. – 1999, nr 14, s. 3.

Zobacz też