Wojciech Sadley

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Całuny
Źródło: Sztuka i edukacja UWM, [projekt okł.i katalogu Piotr Obarek ; zdjęcia Ryszard Czerwiński, Krzysztof Mikunda] ; Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Wydział Pedagogiki i Wychowania Artystycznego. Instytut Sztuk Pięknych, Olsztyn, 2000, s. 12

(1932- ) – artysta plastyk, wykładowca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Biografia

Urodził się w 1932 r. w Lublinie (woj. lubelskie). Studiował w Wyższej Szkole Muzycznej Lublinie, potem zaś na Wydziale Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w 1954 r. W 1969 r. ukończył studia w tejże uczelni na Wydziale Malarstwa. Uprawia malarstwo, rysunek, collage, tkaninę unikatową oraz kompozycję przestrzenną. Jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prowadząc tam Katedrę Tkaniny Eksperymentalnej. Pracuje na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na stanowisku kierownika III Pracowni Katedry Malarstwa i Rysunku. Jest też wykładowcą na kilku innych uczelniach artystycznych – państwowych i prywatnych. Jego prace znajdują się w licznych muzeach krajowych oraz zagranicznych. Jego twórczość wielokroć została wyróżniona nagrodami podczas konkursów artystycznych i wystaw.

Wystawy

  • Jego prace wystawiano 50 razy na ekspozycjach indywidualnych.
  • Artysta brał również udział w ponad 300 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Bibliografia

  1. Sztuka i edukacja UWM / [projekt okł.i katalogu Piotr Obarek ; zdjęcia Ryszard Czerwiński, Krzysztof Mikunda] ; Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Wydział Pedagogiki i Wychowania Artystycznego. Instytut Sztuk Pięknych. - Olsztyn : UW-M. Wydział Pedagogiki i Wychowania Artystycznego. Instytut Sztuk Pięknych, 2000. – S. 12-13.