Znak

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Amatorski zespół teatralny, aktywny artystycznie w l. (ca.) 1949-1951 w Kętrzynie.

Skład

Historia

Amatorski zespół artystyczny „Znak” działał przy kętrzyńskiej Powiatowej Radzie Związków Zawodowych mniej więcej od 1949 r. [1]. Teatr prowadzony był przez Antoniego Michałowskiego. Grupa stanowiła prawdopodobnie kontynuację wcześniejszego kętrzyńskiego teatru amatorskiego, założonego i prowadzonego przez nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej nr 1, panią Wysłouch.</ref> Zespół nie był finansowany z zewnątrz. Dekoracje wykonywał sam Michałowski, który ponadto sprawował w „Znaku” funkcję reżysera oraz inspicjenta. Do pierwotnego składu grupy należeli również: jego żona Helena, Czesława Dąbrowska, (?) Gilginas, Janusz Widacki, Władysław Butkiewicz oraz kilka osób, których dane osobowe nie zostały utrwalone.
W trakcie wystawiania pierwszej sztuki Michałowski musiał odbyć w Rejonowej Komendzie Uzupełnień ćwiczenia wojskowe, tak więc grupa odegrała premierę bez reżysera. Atrakcyjne przedstawienia sprawiły, że zespół zyskał pewną popularność tak w Kętrzynie, jak i całym powiecie (jeździli samochodami ciężarowymi również do Giżycka Węgorzowa i Biskupca). Mniej więcej na początku 1950 r. skład teatru powiększyli nowi aktorzy amatorzy: Edward Bronowski, Janina Pietkun, Stefan Dąbrowski, Henryk Biernat, Kazimierz Wanago, Halina Krzeczkowska, Zofia Mirowska i Władysław Kijko. W repertuarze zespołu była polska klasyka sceniczna, najczęściej komediowa, jak Grube ryby Antoniego Bałuckiego, oraz dzieła – wówczas – nowe, jak Niemcy Leona Kruczkowskiego. Ten dramat „Znak” wystawił jako pierwszy w województwie (wkrótce również w olsztyńskim WDK). Grupa wykonywała również udramatyzowane bajki dla dzieci czy śpiewogry (np. Wodewil warszawski).
Z działalności artystycznej zespołu nie zachowały się żadne dokumenty, zdjęcia czy kroniki. W 1951 r. „Znak” przestał istnieć.

Bibliografia

  1. Bronowski, Edmund: Pozostały tylko wspomnienia – Edmund Bronowski // W: Oni tworzyli historię : życiorysy mieszkańców / praca zbiorowa. – Olsztyn ; Kętrzyn: „Antykwa”, 2007. - S. 42-44.

Przypisy

  1. W wymienionym roku „Znak” posiadał już pewną popularność w powiecie, mógł więc powstać w tym albo w 1948 r. Brak dokładnych danych chronologicznych.