Zofia Kipke

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Biblioteka Miejska w Mrągowie

(1949- ) – bibliotekarz, w latach 2002-2004 dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mrągowie

Biografia

Urodziła się 25 stycznia 1949 r. w Ratunach (dawne ZSRR). W 1974 r. ukończyła Państwowy Ośrodek Kształcenia Bibliotekarzy w Olsztynie, uzyskując średnie wykształcenie zawodowe bibliotekarskie. Kwalifikacyjny Egzamin Bibliotekarski złożyła w Centrum Ustawicznego Kształcenia w Olsztynie w 1988 r. Od 1972 r. związana była z mrągowskim bibliotekarstwem. W 2004 r. przeszła na emeryturę. Mieszka w Mrągowie. Jest mężatką. Ma dwie córki.

Działalność

Pracę w zawodzie bibliotekarza podjęła już 15 lipca 1972 r. w Miejska Biblioteka Publiczna w Mrągowie. Zatrudniona została jako pracownik Wypożyczalni dla Dorosłych, a po kilku miesiącach powierzono jej funkcję kierownika działu. W 1974 r. przeniesiona została do działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. W 1995 r. objęła tam nadzór. Działem gromadzenia kierowała do 2002 r., czyli do momentu awansowania na stanowisko kierownika biblioteki. Funkcje tę sprawowała w okresie od 1 maja 2002 r. do 31 stycznia 2004 r. W okresie pełnienia przez nią funkcji kierownika biblioteki realizowano proces komputeryzacji biblioteki, zarówno zbiorów bibliotecznych (w programie SOWA) rozpoczęty w 2001 r., jak i zapewnienia czytelnikom dostępu do Internetu. Tym samym Miejska Biblioteka Publiczna w Mrągowie stała się placówką nowoczesną. Dokonała również reorganizacji struktur bibliotecznych i podjęła decyzję o likwidacji Filii Publiczno-Szpitalnej w Mrągowie.[1]

Udział w organizacjach

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Przypisy

  1. Na podstawie archiwum Biblioteki Miejskiej w Mrągowie / oprac. Barbara Szymańska, Biblioteka Miejska, Mrągowo, Lipiec 2011 r.