Janusz Cygański

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 09:28, 3 lis 2014 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Na zamku w Olsztynie, maj 2010 r.
Źródło: Z archiwum WBP w Olsztynie.
Janusz Cygański z Andrzejem Cieślakiem, 1 sierpnia 2014 r.
Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka

(1951- ) - historyk, muzealnik, od 1987 do 2013 r. dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Biografia

Urodził się w 1951 r. w Suszu, w powiecie iławskim. W 1965 r. ukończył suską szkołę podstawową. W 1969 r. zdał maturę w IX Liceum Ogólnokształcącym w Iławie. W 1975 r. ukończył historię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, natomiast w 1982 r. – roczne, podyplomowe Studium Konserwacji Zabytków na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Po ukończeniu studiów odbył przeszkolenie wojskowe w Szkole Oficerów Rezerwy w Elblągu i Olsztynie. W 1976 r. podjął pracę w Urzędzie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie. Od 1982 r. przez 6 lat pełnił funkcję dyrektora Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku. 15 października 1987 r. objął stanowisko dyrektora Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, gdzie pracował do lutego 2013.[1] Od października 2013 roku pracuje w Muzeum Zamkowym w Malborku, kieruje oddziałem Muzeum na zamku w Kwidzynie. Mieszka w Olsztynie (Nagórki). Od 1975 r. jest żonaty (żona Elżbieta). Ma dwójkę dzieci (Piotr i Katarzyna).

Działalność

Działa na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego na Warmii i Mazurach. Jak dyrektor Muzeum kreował obraz tej placówki jako otwartej, „przyjaznej” dla zwiedzających i aktywnej kulturalnie, jednocześnie pełniącej funkcje edukacyjne. W swojej pracy wychodził poza statutowe zadania placówki muzealniczej, prowadził szereg działań zmierzających do przekształcenia Muzeum Warmii i Mazur w centrum kultury. Działał na rzecz rozwoju muzeów w regionieWarmii i Mazur. Rozwinął współpracę z pracownią konserwacji zabytków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pod jego kierunkiem w Muzeum Warmii i Mazur poza stałą działalnością wystawienniczą organizowane były cykle tematyczne, m.in.:

 • Niedziela w Muzeum
 • Czwartek z Mikołajem Kopernikiem
 • Życiorysy
 • Cavata na olsztyńskim zamku

Publikacje

Pełnił funkcję redaktora naczelnego „Rocznika Olsztyńskiego” wydawanego przez Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Był również współredaktorem „Zeszytów Muzeum Warmii i Mazur”.

Jest autorem wielu materiałów popularyzujących regionalne zbiory muzealne: artykuły prasowe, materiały konferencyjne, opracowania, m.in. Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku (1987), Lucjan Czubiel, Zamki Warmii i Mazur (1986 – wstęp), Muzea w olsztyńskiem (1989).

Nagrody i wyróżnienia

 • tytuł Osobowość Roku ’98 Warmii i Mazur (1999)
 • dwukrotny laureat nagrody prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury (2000, 2006). Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi
 • laureat statuetki „Ludzie dobrej woli” przyznawanej przez Kapitułę Wielkiego Serca (2002)

W 1995 r. został ojcem chrzestnym sztandaru 14. Pułku Nadwiślańskich Jednostek w Olsztynie.

Ciekawostki

Ma wiele pasji. Jedną z ważniejszych jest muzyka. W 1968 r. będąc uczniem szkoły średniej założył bluesowo-beatowy zespół Towarzystwo Cnót Wszelakich. Był kompozytorem i autorem tekstów wszystkich piosenek. Gra na wielu instrumentach, m.in. pianinie, gitarze, harmonijce. Ceni muzykę klasyczną. Uprawia sporty. Odnosił sukcesy m.in. w strzelectwie.

Przypisy

 1. W 2009 r. jego starania o zachowanie niekomercyjnego charakteru oddziału Muzeum Warmii i Mazur w Lidzbarku Warmińskim stały się przyczyną konfliktu z samorządem województwa warmińsko-mazurskiego. W 2009 r. po solidarnych działaniach środowiska kulturalnego regionu Warmii i Mazur (m.in. list otwarty, pikieta protestacyjna, „Koncert cygański”) nie został odwołany ze stanowiska dyrektora.

Bibliografia

 1. Kwiat z trzech serc : ludzie dobrej woli // Puls Regionu. – Nr 31 (2002), s. 4.
 2. Mierzyńska Elżbieta: Twarze miasta : rozmowy reporterów "Gazety Olsztyńskiej" / Elżbieta Mierzyńska, Sebastian Mierzyński. - Olsztyn : "Edytor", 2003.
 3. Burzyk-Krempeć, Rina: Dyplomowany apetyt - Janusz Cygański lubi smakować życie / Rina Burzyk-Krempeć // „Gazeta Olsztyńska”. – 2000, nr 254, s. 1-11.
 4. Katarzyński, Władysław: Muzealnik z harmonijką. Znani bez maski - Janusz Cygański / Władysław Kętrzyński // „Gazeta Olsztyńska”. - 2000, nr 293.