Teraz My?: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
 
(Tematyka)
 
(Nie pokazano 13 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Image:terazmy.jpg|thumb|right|200px|Ostatni numeru pisma. <br>Na okładce grafika „K-2” [[Dariusz Syrkowski|Dariusza Syrkowskiego]]<br>Źródło: Zbiory WBP w Olsztynie]]
+
[[Image:terazmy.jpg|thumb|right|200px|Okładka piątego numeru pisma <br>Na okładce grafika ''K-2'' [[Dariusz Syrkowski|Dariusza Syrkowskiego]]<br>Źródło: Zbiory WBP w Olsztynie]]
„Teraz My? Młody i bardzo młody Olsztyn literacki” - czasopismo wydawane w latach 1991-1993 przez Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie
+
„Teraz My?. Młody i bardzo młody Olsztyn literacki” czasopismo wydawane w latach 1991-1993 przez Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie.
  
 
==Redakcja==
 
==Redakcja==
W zespole redakcyjnym pracowali: [[Mirosław J. Markowski]], [[Marcin Kapłon]], [[Piotr Siwecki]], [[Andrzej Wiktorowicz]], [[Jacek Wiśniewski]], [[Mariusz Sieniewicz]], [[Dariusz Woźniak]], [[Agnieszka Żebrowska]], [[Marek Michalski]]
+
W zespole redakcyjnym pracowali: [[Mirosław Józef Markowski]], [[Piotr Siwecki]], [[Mariusz Sieniewicz]], [[Jacek Wiśniewski]], [[Agnieszka Żebrowska]], [[Tomasz Łęgowski]], [[Sebastian Baszczyj]], [[Marek Michalski]], [[Teodor Jeske-Choiński]], [[Mariola Owerko]], [[Krzysztof Beśka]], [[Marcin Kapłon]], [[Andrzej Wiktorowicz]], [[Dariusz Woźniak]].
Opiekunami zespołu redakcyjnego byli: [[Alicja Bykowska-Salczyńska]] oraz [[Zbigniew Chojnowski]] (numer 4).
+
<br>Opiekunami zespołu redakcyjnego byli: [[Alicja Bykowska-Salczyńska]] oraz [[Zbigniew Chojnowski]] (numer&nbsp;4).
 
<br>Adres redakcji: Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych, ul. Bałtycka 37a, Olsztyn.
 
<br>Adres redakcji: Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych, ul. Bałtycka 37a, Olsztyn.
  
== Informacje ogólne ==
+
==Historia==
Pierwszy numer wydano w październiku 2005 r. Pismo ukazywało się początkowo pod tytułem „Nasz Akapit. Magazyn kulturalny”, od numeru 3 jako „Nasz Akapit Kulturalny”. Od numeru 4 opatrzone było numerem ISSN 1895-5177. Początkowo pismo wydawano w formacie B5 (JIS), od numeru 11 zwiększono format (812x118 mm), a od numeru 17 pismo ukazuje się w nowej, bogatszej szacie graficznej w formacie A4. Z założenia pismo miało być miesięcznikiem, od numeru czternastego wydawane co dwa miesiące. Ukazało się 25 numerów. Pismo kolportowano bezpłatnie.
+
W „Teraz My?” publikowali uczniowie i absolwenci [[ewim:Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych  w Olsztynie|Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych]] i innych szkół olsztyńskich, studenci [[ewim:Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Olsztynie|Wyższej Szkoły Pedagogicznej]], członkowie teatru [[Teatr „Formy”|„Formy”]] i grupy literackiej działającej przy [[Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie|Miejskim Ośrodku Kultury]]. Poza debiutantami publikowali w nim także olsztyńscy uznani pisarze i poeci, m.in. [[Kazimierz Brakoniecki]], [[Alicja Bykowska-Salczyńska]], [[Iwona Łazicka-Pawlak]]. W drugim numerze pisma debiutował [[Mariusz Sieniewicz]].
 +
<br>Numer trzeci i czwarty wydano wspólnie z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Olsztynie.
 +
<br>W 1991 r. ukazały się dwa numery pisma, w 1992 r. numer trzeci, w 1993 r. numery czwarty i piąty.
  
== Problematyka pisma ==
+
==Tematyka==
„Nasz Akapit Kulturalny” było pismem o szerokim profilu kulturalnym. Tematyka artykułów to: wydarzenia kulturalne w Szczytnie, działalność [[Miejski Dom Kultury w Szczytnie|Miejskiego Domu Kultury]] i innych instytucji kulturalnych, nowości literackie (zarówno regionalne, jak i ogólnopolskie), muzyka rozrywkowa. Prezentowano również sylwetki i twórczość artystów, drukowano teksty literackie oraz komentowano aktualną sytuację kulturalno-społeczno-polityczną kraju i regionu (felietony redaktora naczelnego). „Nasz Akapit Kulturalny” publikował materiały o różnorodnej formie i charakterze - teksty literackie i paraliterackie, recenzje i relacje, wywiady, grafiki i fotografie, a nawet aforyzmy, kalambury i rebusy.  
+
„Teraz My?” było przede wszystkich miejscem publikacji tekstów literackich młodych twórców. Ukazywały się w nim również felietony, artykuły krytycznoliterackie, teksty o tematyce filozoficznej oraz recenzje i przekłady poezji niemieckiej i angielskiej. Pismo ilustrowane było grafikami.  
<br>Po zmianie szaty graficznej jednym z działów pisma była galeria, w której prezentowano twórczość m.in.: [[Arkadiusz Dziczek|Arkadiusza Dziczka]], [[Aleksander Wołos|Aleksandra Wołosa]] czy [[Katarzyna Wolicka|Katarzyna Wolickiej]].
 
  
[[Category:Czasopisma]] [[Category:Powiat szczycieński]] [[Category:2001-2010]]
+
[[Category:Czasopisma]] [[Category:Olsztyn]] [[Category:1990-]]

Aktualna wersja na dzień 11:13, 11 lip 2014

Okładka piątego numeru pisma
Na okładce grafika K-2 Dariusza Syrkowskiego
Źródło: Zbiory WBP w Olsztynie

„Teraz My?. Młody i bardzo młody Olsztyn literacki” – czasopismo wydawane w latach 1991-1993 przez Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie.

Redakcja

W zespole redakcyjnym pracowali: Mirosław Józef Markowski, Piotr Siwecki, Mariusz Sieniewicz, Jacek Wiśniewski, Agnieszka Żebrowska, Tomasz Łęgowski, Sebastian Baszczyj, Marek Michalski, Teodor Jeske-Choiński, Mariola Owerko, Krzysztof Beśka, Marcin Kapłon, Andrzej Wiktorowicz, Dariusz Woźniak.
Opiekunami zespołu redakcyjnego byli: Alicja Bykowska-Salczyńska oraz Zbigniew Chojnowski (numer 4).
Adres redakcji: Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych, ul. Bałtycka 37a, Olsztyn.

Historia

W „Teraz My?” publikowali uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych i innych szkół olsztyńskich, studenci Wyższej Szkoły Pedagogicznej, członkowie teatru „Formy” i grupy literackiej działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury. Poza debiutantami publikowali w nim także olsztyńscy uznani pisarze i poeci, m.in. Kazimierz Brakoniecki, Alicja Bykowska-Salczyńska, Iwona Łazicka-Pawlak. W drugim numerze pisma debiutował Mariusz Sieniewicz.
Numer trzeci i czwarty wydano wspólnie z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Olsztynie.
W 1991 r. ukazały się dwa numery pisma, w 1992 r. numer trzeci, w 1993 r. numery czwarty i piąty.

Tematyka

„Teraz My?” było przede wszystkich miejscem publikacji tekstów literackich młodych twórców. Ukazywały się w nim również felietony, artykuły krytycznoliterackie, teksty o tematyce filozoficznej oraz recenzje i przekłady poezji niemieckiej i angielskiej. Pismo ilustrowane było grafikami.