Andrzej Zieliński

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Grzegorz Michalec.
Źródło: www.braniewiak2.wm.pl

(1954- ) – artysta plastyk, malarz, grafik, ilustrator

Biografia

Urodził się 23 sierpnia 1954 r. w Szczecinie. Jest uczniem artystów-plastyków, m.in.: Jerzego Kołaczewskiego z Instytutu Sztuki w Omsku (Rosja), Zdzisława Walczaka z Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, Marka Siwińskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Swój warsztat doskonalił biorąc udział w kilkudziesięciu plenerach malarskich m.in. w Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Olsztynie, Elblągu. W 2009 r. był uczestnikiem Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Pieniężnie. Od 1961 r. mieszka i tworzy w Braniewie.

Działalność

Od 1979 r. jest członkiem Studia Plastyków i Fotografików Amatorów w Bydgoszczy i jednym z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Braniewie. Jest pomysłodawcą „Warmińskich Spotkań Twórczych”, cyklicznych plenerów międzynarodowych dla artystów malarzy, rzeźbiarzy. Prowadzi warsztaty plastyczne w Braniewskim Centrum Kultury.

Twórczość

Tworzy w różnych technikach malarskich. Posługuje się akwarelą, pastelem, tworzy rysunki i grafiki. Próbuje również rzeźby. Tematyka jego prac jest różnorodna. Można w nich odnaleźć pejzaż warmiński, rodzinne miasto - Braniewo, a także tematy wiejskie i historyczne oraz liczne portrety kobiet. W jego twórczości „dominują prace pełne wrażliwości i wnikliwej obserwacji, które autor realizuje najczęściej w technice akwareli.” W malarstwie olejnym i akrylowym „widać fascynacje romantycznym malarstwem XIX wieku. Stara się, być wierny klasycznym zasadom, wzbogacać swoje obrazy o nowoczesne podejście, stosując faktury, pasty akrylowe itp.” Jest autorem m.in. cyklu 14-tu dużych płócien Drogi Krzyżowej do Bazyliki Mniejszej w Braniewie, projektantem Pomnika Sybiraków w Braniewie, ilustrował tomiki poezji lokalnych autorów i książki Romana Stinziga z Gdańska.

Wystawy

Wystawy indywidualne

Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jego prace można było oglądać, m.in. w Achen (Niemcy), Bydgoszczy, Elblągu, Pieniężnie. Każdego roku organizuje swoje wystawy w Braniewie: w Braniewskim Centrum Kultury, Galerii Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Braniewie, Klubie Garnizonowym. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych m.in. w Australii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Rosji.

Wystawy zbiorowe

Od 1980 r. bierze udział w wystawach zbiorowych, organizowanych m.in. w Bydgoszczy, Czarnem, Choszczynie, Grudziądzu, Kołobrzegu. Uczestniczył w V i VI Ogólnowojskowej Wystawie Amatorskiej Twórczości Plastycznej w Poznaniu i we Wrocławiu.

Bibliografia

  1. Andrearczyk, Wojciech: Niejedna pani znalazła siebie : wystawa Andrzeja Zielińskiego / Wojciech Andrearczyk // „Dziennik Elbląski”. - 2009, nr 61, dod. IKAT – „Gazeta Braniewska”, nr 11, s. 14.
  2. Michalec, Grzegorz: Malując używam płynu do naczyń : wystawa twórczości Andrzeja Zielińskiego / Grzegorz Michale // „Dziennik Elbląski”. - 2009, nr 13, dod. IKAT – „Gazeta Braniewska”, nr 3, s. 14.
  3. Zieliński, Andrzej: Artystya to romantyk / Andrzej Zieliński ; rozm. Grzegorz Michalec // „Dziennik Elbląski”. - 2005, nr 11, s. 2.

Zobacz też