Towarzystwo Przyjaciół Sztuki w Braniewie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Stowarzyszenie działające na rzecz wspierania i promocji lokalnych przedsięwzięć twórczych, funkcjonujące na terenie Braniewa od 1976 r.

Siedziba

ul. Moniuszki 9a, 14-500 Braniewo

Historia

Towarzystwo zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń 2 września 2004 r., jednakże skupia ono artystów działających na terenie Braniewa i jego okolic już od 1976 r. Pierwszą siedzibą organizacji był braniewski Klub Garnizonowy. Początkowo do Towarzystwa należeli Marek Siwiński, Halina Bardońska, Andrzej Zieliński, Andrzej Urbanowicz, Henryk Tomaszewicz, Józef Błażewicz, Mirosław Roszak, Marian Głuszkowski, Krzysztof Wołczyk, Eugeniusz Kunc. Dziś stowarzyszenie liczy 13 członków stałych, a jego siedzibą jest Miejski Ośrodek Sportu w Braniewie.

Członkowie

Działalność

Towarzystwo skupia artystów: malarzy, rzeźbiarzy, a także fotografików, zarówno amatorów jak i zawodowców. Biorą oni udział w plenerach malarskich i wystawach na terenie całego kraju i sami organizują coroczne plenery malarskie, wystawy i konkursy. Stowarzyszenie jest m.in. współorganizatorem międzynarodowego pleneru Warmińskie Spotkania Twórcze. Towarzystwo posiada własną galerię, gdzie wystawiane są prace jego członków, jak również prace innych artystów z kraju i zagranicy (Rosja, Niemcy). Wśród głównych zadań Towarzystwa jest także organizacja i prowadzenie zajęć plastycznych dla dzieci i dorosłych. W jego ramach funkcjonuje kółko plastyczne dla młodzieży. Organizacja współpracuje z wieloma instytucjami lokalnymi, m.in. Biblioteką Publiczną Gminy Braniewo im. Marii Zientary-Malewskiej, Braniewskie Centrum Kultury, a także z wojskiem.

Zobacz też