Cztery Pory Roku Muzyki Niezależnej (2014)

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

Dwudniowe widowisko multimedialne, które odbyło się w dniach 9-10 października 2014 r. pod kopułą Olsztyńskiego Planetarium.

Jan Obrębowski i "Manoid", koncert w Planetarium (2014).
Źródło: www.andymian.pl, fot. Darek Bach
Adam "Mr Smok" Bórkowski, koncert w Planetarium (2014).
Źródło: www.andymian.pl, fot. Darek Bach
Robert Kanaan i Katarzyna Chudzik, koncert w Planetarium (2014).
Źródło: www.andymian.pl, fot. Darek Bach
Elżbieta i Andrzej 'Andymian" Mierzyńscy, koncert w Planetarium (2014).
Źródło: www.andymian.pl, fot. Darek Bach
Plakat, proj. Andrzej Mierzyński.
Źródło: www.andymian.pl

Wykonawcy

9 października 2014:

  • Jan Obrębowski (wokal), „Manoid” (sample) - Warszawa
  • Adam „Mr Smok” Bórkowski (instr. klawiszowe) - Poznań


10 października 2014:


Opis

Pomysłodawcy projektu: Elżbieta i Andrzej Mierzyńscy.

Koncerty były w całości inspirowane muzyką Antonio Vivaldiego i jego uznaną za genialną kompozycją „Cztery Pory Roku”. Każdy z wykonawców zagrał swoją wersję pory roku, poprzedzoną oryginalnym cytatem kompozycji Vivaldiego.


Jan Obrębowski z Warszawy, któremu towarzyszył muzyk o pseudonimie „Manoid” po cytacie utworu „Wiosna” Vivaldiego, zagrali swoją wersję tego, w jaki sposób wiosna dopada człowieka współcześnie. Muzyką stworzoną bez instrumentów klawiszowych, a przy sterze pokręteł i komputerowych sampli, do autorskich poetyckich tekstów stworzyli interesujący muzyczny klimat.
Adam „Mr Smok” Bórkowski swoją wersją „Lata” zafundował publiczności seans psychoterapeutyczny. Muzyczny klimat, nastrój pokazywanych na kopule zdjęć, ale też wygodne wnętrze Planetarium pozwalało znakomicie się skupić nad tym, co artysta przygotował.

Drugiego dnia swoją interpretację „Jesieni” zaprezentował Robert Kanaan z Gdańska. Jego muzyka, pełna dźwięków etno została oprawiona krystaliczną barwą wysokich tonów Katarzyny Chudzik (wokal).
Elżbieta i Andrzej „Andymian” Mierzyńscy opisali muzycznie „Zimę”. Koncert rozpoczęli i zakończyli oryginalnym cytatem Vivaldiego, z którym stworzyli duet – skrzypcom mistrza towarzyszył akompaniament na klawiszach syntezatorów oraz głos Elżbiety. Dodatkowo rozwinięciem ich wersji „Zimy” były teksty nie tylko o śniegu, ale też o chłodzie, który zbyt często jest między ludźmi.


Specjalny pokaz zdjęć, wykonanych przez Henryka Ciruta, pracownika naukowego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którego pasją jest fotografia, zdobił graficznie muzykę wszystkich wykonawców, wzmacniając efekt odbioru. Całości dopełniły grafiki przygotowane przez Andrzeja Mierzyńskiego - stosowne do każdej pory roku - wyświetlane na kopule Planetarium.

Wszystkie koncerty kończyły poczęstunki z lampką wina oraz długie rozmowy z publicznością, które prowokowały do stwierdzeń, że czegoś takiego jeszcze w Olsztynie nie było.


Koncert prowadzili: Robert Lesiński (Radio Olsztyn) i Elżbieta Mierzyńska (prezes Fundacji Środowisk Twórczych).

Organizatorzy

Patronaty

Projekt wsparły samorządy: Olsztyna i Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Patroni medialni:

Zobacz

Strona, na której znajdują się szersze informacje: [4]