Dzień Cecyliański - 2007

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Druga edycja corocznego projektu o charakterze religijno-muzycznym pn. Dni Cecyliańskie, zrealizowana 24 listopada 2007 r. w Elblągu.

Organizator

  • Schola Cantorum Elbingensis - Elbląska Szkoła Kantorów

Opis

Opisywany projekt, zrealizowany w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu, adresowano do środowiska organistów pracujących m.in. w diecezji elbląskiej. Termin jego realizacji dorocznie związany jest z obchodami patronalnego święta św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej i organistów. W spotkaniu uczestniczyło siedemnaście organistek i organistów z parafii w Elblągu, Pomorskiej Wsi, Prabutach, Sztumie, Pasłęku, Iławie i Stegnie. W opisywanej edycji Dnia Cecyliańskiego udział wziął również zaproszony ks. Andrzej Lietz, wykładowca muzyki kościelnej z Elbląga.
Imprezę zainicjowała uroczysta msza święta w katedrze elbląskiej, koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bp. Jana Styrny, który wygłosił również okolicznościową homilię. Po zakończeniu liturgii odbył się koncert organowy ks. Grzegorza Mocarskiego połączony z teologiczna refleksją o duchowym znaczeniu liczb i figur retorycznych w Fantazji i Fudze g-moll Jana Sebastiana Bacha. Drugą część imprezy stanowił dyptyk wykładowy:

  • wystąpienie ks. Piotra Towarka (Elbląg) pt. Śpiewy międzylekcyjne - psalm i aklamacje przed Ewangelią – prawodawstwo liturgiczne i praktyka wykonawcza
  • wystąpienie ks. Grzegorza Mocarskiego (Pieniężno) pt. Instrument głosu i technika wokalna.

Bibliografia

  • Towarek, Piotr: Kongres Muzyki Liturgicznej i Dni Cecyliańskie / ks. dr Piotr Towarek Delegat Biskupa Elbląskiego ds. organistów i muzyki kościelnej //W: http://scholacantorumelbingensis.cba.pl