Edmund Grajewski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1914-1985) - scenograf, malarz


Biografia

Urodziła się w Wilnie. Jest absolwentem Wolnej Szkoły Malarstwa i Rysunku przy Wileńskim Towarzystwie Artystów Plastyków. Ukończył szkołę 1933 r. W tym samym czasie rozpoczął pracę w Teatrze Muzycznym „Lutnia” i Teatrze Dramatycznym „Reduta” w Wilnie. Do Olsztyna przybył w 1945 r. gdzie rozpoczął pracę w Teatrze im. Stefana Jaracza jako scenograf. W 1949 r. wyjechał z Olsztyna i pracował w teatrach w: Gnieźnie, Toruniu i Łodzi. Do Olsztyna wrócił w 1955 r. i ponownie podjął pracę w Teatrze im. Stefana Jaracza, współpracował także z Teatrem Lalek „Czerwony Kapturek”. Jako malarz zadebiutował w 1945 r. na wystawie w Toruniu.

Działalność

W 1947 r. uczestniczył w organizacji Teatru Lalkowego w Olsztynie działającego później przy Wojewódzkim Domu Kultury jako Teatr Lalek „Warmiaczek”. Zajmował się kształceniem kadry amatorskiego ruchu teatralnego w Studium Wojewódzkiego Domu Kultury w Olsztynie. W roku 1946 wspólnie z Hieronimem Skurpskim oraz Janiną Zielińską organizował pierwsze wystawy plastyczne w Olsztynie. W 1957 r. został przyjęty do Olsztyńskiego Oddziału ZPAP.

Twórczość

Ponad sto projektów jego scenografii zostało zrealizowanych. Wspólnie z Karolem Adwentowiczem przygotował dekoracje oraz kostiumy do sztuk w teatrze olsztyńskim:

  • Ojciec, Augusta Strindberga (1946)
  • Damy i huzary, Aleksandra Fredry w reż. Mariana Bogusławskiego (1946)
  • Warszawianka, Stanisława Wyspiańskiego (1947)
  • Zapora, Janusza Teodora Dybowskiego w reż. Stanisława Milskiego (1949)

Oprócz malarstwa i scenografii zajmował się także oprawą plastyczną regionalnych widowisk, również wystrojem okolicznościowo - plastycznym Olsztyna oraz innych miast województwa olsztyńskiego. Malarstwu poświęcił się po przejściu na emeryturę, utrwalając na płótnie starą architekturę miasteczek Warmii i Mazur a także Olsztyna.

Wystawy

Wystawy indywidualne

Wystawy zbiorowe

Prezentacje pośmiertne

Bibliografia

  1. 60 lat Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków : red. wyd. zespół ; oprac. materiałów archiwalnych Wanda Radziemska, Adam Kurłowicz ; oprac. i red. not biograficznych Krystyna Koziełło-Poklewska, Maja Radziemska, Wanda Radziemska [et al.] ; teksty zamówione Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Helena Piotrowska, Wanda Radziemska, Artur Nichthauser ; tł. Monika Być, Anaïs Fourrier, Joanna Jensen, Krzysztof Gebure ; oprac. graf. Adam Kurłowicz ; rys. Edward Michalski, Hieronim Skurpski. Olsztyn: Okręg Olsztyński Związku Polskich Artystów, 2008. - S. 159-161.

]