Eugeniusz Kochanowski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka

(1925–1980) – malarz, scenograf, pedagog

Biografia

Urodził się 1 września 1925 r. w Wilnie. W latach 1939–1941 uczył się rysunku w pracowni prof. S. Jarockiego w Wilnie. Studia rozpoczął w 1946 r. w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Studiował malarstwo i scenografię pod kierunkiem prof. S. Wagnera, T. Tyszkiewiczowej, Z. Strzeleckiego, W Daszewskiego, kompozycję oraz historię sztuki u prof. W Strzemińskiego. W latach 1948–1949 studiował także na Wydziale Scenografii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Następnie przeniósł się do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, tu pod kierunkiem prof. W. Daszewskiego i J. Golusa studiował scenografię. Dyplom obronił w 1951 r. Rok później przeniósł się na stałe od Olsztyna. Zmarł 30 kwietnia 1980 r. w Olsztynie.

Działalność

Do Okręgu Olsztyńskiego ZPAP przyjęty w 1958 r. Brał czynny udział w życiu środowiska artystycznego, oraz Oddziału (później Okręgu) Olsztyńskiego ZPAP. W życiu społecznym także się angażował jako radny Miejskiej Rady Narodowej oraz wiceprzewodniczący Komisji Oświaty, Wychowania i Kultury Ministerstwa Edukacji Narodowej. Społecznie pełnił funkcję miejskiego plastyka.

Twórczość

Spichlerz w Quedlinburgu, olej, płótno.
Źródło: Biuro Wystaw Artystycznych (Olsztyn), 50 lat BWA w Olsztynie : kolekcja : Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olsztynie, czerwiec - wrzesień 2008. Olsztyn, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, 2008, s. 53.


Zajmował się przede wszystkim twórczością malarską. Duży wpływ na wybór tematu wywierały okolice Małaszewa, gdzie państwo Kochanowscy mieszkali latem. W jego dorobku dominują mazurskie pejzaże, choć znajduje się także malarstwo abstrakcyjne i portretowe. Wykonywał również polichromie, malarstwo oraz mozaiki ścienne. Zajmował się scenografią, jego prace dominowały na imprezach masowych. Jedną z nich były uroczystości na Polach Grunwaldu w 1960 r. Współpracował z Teatrem im. Stefana Jaracza, Teatrem Lalek „Czerwony Kapturek”. Projektował oprawę plastyczną kabaretu „Swąd”, dekoracje dla Pantomimy Głuchych (1961). Przez 10 lat przygotowywał kukiełki do szopki olsztyńskiej, którą realizowała Olsztyńska Rozgłośnia Polskiego Radia. Angażował się także w działalność dydaktyczną, przez wiele lat prowadził w Wojewódzkim Domu Kultury zespół plastyczny.

Wystawy

Wystawy indywidualne

  • 1961, 1963, 1972, 1974, 1978

Wystawy zbiorowe (wybór)

Prezentacje pośmiertne

Nagrody i odznaczenia

Bibliografia

  1. 60 lat Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków : red. wyd. zespół ; oprac. materiałów archiwalnych Wanda Radziemska, Adam Kurłowicz ; oprac. i red. not biograficznych Krystyna Koziełło-Poklewska, Maja Radziemska, Wanda Radziemska [et al.] ; teksty zamówione Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Helena Piotrowska, Wanda Radziemska, Artur Nichthauser ; tł. Monika Być, Anaïs Fourrier, Joanna Jensen, Krzysztof Gebure ; oprac. graf. Adam Kurłowicz ; rys. Edward Michalski, Hieronim Skurpski. Olsztyn: Okręg Olsztyński Związku Polskich Artystów, 2008. - S. 205-206.