Halina Bardońska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Wojciech Andrearczyk.
Źródło: www.braniewiak2.wm.pl

(1939- ) – nauczycielka, malarka, związana ze środowiskiem twórczym Braniewa

Biografia

Urodziła się w 1939 r. Mieszka i tworzy w Braniewie.

Działalność

Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka w szkołach na terenie Braniewa. Oprócz pracy zawodowej od lat zajmuje się pracą twórczą. Jest członkinią Polskiego Stowarzyszenia Plastyków, a także Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Braniewie. Brała udział w licznych wystawach i plenerach na terenie kraju i za granicą, m.in. w Braniewie, Krynicy Morskiej, Stegnie, Ornecie, Pieniężnie, Gietrzwałdzie, Bydgoszczy, Warszawie i Berlinie. Tylko w ciągu ostatnich lat uczestniczyła w Warmińskich Spotkaniach Twórczych organizowanych w Braniewie i Fromborku, Międzynarodowym Plenerze Malarskim w Pieniężnie (2009 r.). Była też komisarzem artystycznym Pleneru Malarskiego Żelazna Góra 2006 i XV Pleneru Malarsko–Rzeźbiarskiego pod hasłem „Warmińskim Szlakiem” (2008 r.).

Twórczość

Fascynuje ją malarstwo i architektura. Jej ulubionym tematem są kwiaty i martwa natura. Jej prace można oglądać w Galerii Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Braniewie.

Nagrody i wyróżnienia

  • Wyróżnienie Starosty Braniewskiego przyznawane zasłużonym dla Powiatu Braniewskiego, w dziedzinie kultura (2008)

Bibliografia

  1. Michalec, Grzegorz: Halina Bardońska / Grzegorz Zieliński // „Dziennik Elbląski”. - 2004, nr 19, dod. „IKAT – Gazeta Braniewska”, nr 4, s. 6.

Zobacz też