Izabella Jadwiga Podlasiecka

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Motka Boża
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

(1926-2014) - plastyk

Biografia

Urodziła się w Toruniu. Studiowała na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom na Wydziale Tkaniny w Pracowni Kobierca prof. M. Szymańskiego uzyskała w 1956 r. W 1978 r. zamieszkała w Olsztynie. Zmarła 26 lipca 2014 r.

Działalność

W 1956 r. została przyjęta do Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie, w 1962 r. przyjęto ją do Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1956–1960 była kierownikiem artystycznym Spółdzielni Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego w Toruniu, Augustowie i Żywcu. Zajmowała się rekonstrukcją tkanin ludowych i polskich kobierców ze zbiorów wawelskich. Pracowała w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, prowadziła Zespół Hafciarski w Żywcu i we wsi Sopotnia. W 1961 roku przeniosła się do Nidzicy, rozpoczęła tam pracę jako Kierownik Ogniska Plastycznego.

Wystawy

Wystawy indywidualne

Wystawy zbiorowe

Nagrody i odznaczenia

  • Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi
  • Wyróżnienie w konkursie Małe Formy (1964)

Bibliografia

  1. 60 lat Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków : red. wyd. zespół ; oprac. materiałów archiwalnych Wanda Radziemska, Adam Kurłowicz ; oprac. i red. not biograficznych Krystyna Koziełło-Poklewska, Maja Radziemska, Wanda Radziemska [et al.] ; teksty zamówione Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Helena Piotrowska, Wanda Radziemska, Artur Nichthauser ; tł. Monika Być, Anaïs Fourrier, Joanna Jensen, Krzysztof Gebure ; oprac. graf. Adam Kurłowicz ; rys. Edward Michalski, Hieronim Skurpski. Olsztyn: Okręg Olsztyński Związku Polskich Artystów, 2008. - S. 267-268.