Jan Wiesław Kaczmarek

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Akcent rzeźbiarski autorstwa J. W. Kaczmarka
Źródło: http://www.olsztyn24.com
Herby Wiesława Kaczmarka umieszczone na Bramie Górnej w Olsztynie upamiętniają 650 lat miasta.
Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka
Rzeźba gimnastyczki z 1978 r. przy Stadionie olsztyńskiego Stomilu od strony ul. Leonharda. Twórcy: Jan Wiesław Kaczmarek i Hubert Maciejczyk.
Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka

(1937-2016) - olsztyński artysta rzeźbiarz, autor wielu pomników, rzeźb, tablic i płaskorzeźb.

Biografia i twórczość

Urodził się w Łuczywnie k. Konina (woj. wielkopolskie). Jego ojciec był malarzem dekoracyjnym i pierwszym nauczycielem syna. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem pod kierunkiem Antoniego Kenara. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby i Projektowania Architektonicznego. Wyróżniał się - na trzecim roku otrzymał stypendium artystyczne. Profesor Franciszek Duszeńko przyjął Kaczmarka do zespołu realizacyjnego pomnika Ofiar Obozu Zagłady w Treblince. Pracował wtedy przez trzy miesiące w kamieniołomie w Strzelinie. Następnie pomagał przy pracach nad pomnikiem Bohaterów Westerplatte.

Dyplom obronił w 1965 r. z wynikiem bardzo dobrym i jeszcze w tym samym roku przeniósł się do Olsztyna za namową Bolesława Marshalla, który działał w pracowni Jana Ilkiewicza przy ul. Limanowskiego.

Do Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków został przyjęty w 1965 r. Przez część 2002 r. przewodził Okręgowi. Za jego prezesury związek otrzymał osobowość prawną 31 października 2002 r. (jako drugi po warszawskim).

Wykonane dzieła:

Wykonał również kilkanaście tablic, płaskorzeźb oraz nagrobków w Olsztynie, Otwocku, Koninie, Sompolnie. W 1984 r. wygrał konkurs na zagospodarowanie tras dojazdowych do Pól Grunwaldzkich.

Kilkakrotnie naprawiał dewastowaną rzeźbę żaby Ryszarda Wachowskiego w Parku nad Łyną

Współzałożyciel olsztyńskiej spółdzielni "Plastyk".

Przez 4 lata pracował nad swoim własnym nagrobkiem - wykuł w granicie figurę Chrystusa. Zmarł 10 listopada 2016 r. [1]

Wystawy

Wystawy zbiorowe (wybór)

Nagrody i odznaczenia

Bibliografia

  1. 60 lat Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków : red. wyd. zespół ; oprac. materiałów archiwalnych Wanda Radziemska, Adam Kurłowicz ; oprac. i red. not biograficznych Krystyna Koziełło-Poklewska, Maja Radziemska, Wanda Radziemska [et al.] ; teksty zamówione Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Helena Piotrowska, Wanda Radziemska, Artur Nichthauser ; tł. Monika Być, Anaïs Fourrier, Joanna Jensen, Krzysztof Gebure ; oprac. graf. Adam Kurłowicz ; rys. Edward Michalski, Hieronim Skurpski. Olsztyn: Okręg Olsztyński Związku Polskich Artystów, 2008. - S. 197-199.

Przypisy

  1. Gazeta Olsztyńska, wyd. z 18.11.2016 r., Marek Barański, W strefie sławy i chwały.