Janina Ślefarska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zaproszenie na wystawę.
Źródło: Archiwum WBP w Olsztynie

Nauczycielka plastyki, malarka.

Biografia

Ukończyła liceum plastyczne, a następnie Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku i studium podyplomowe w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Studiowała też muzykę i śpiew w ostródzkim Studium Nauczycielskim. Uzyskała II stopie specjalizacji zawodowej. Mieszka w Morągu.

Działalność

Przez ponad czterdzieści lat uczyła młodzież plastyki w szkołach na terenie Morąga, m.in. w Liceum Ogólnokształcącym i Szkole Podstawowej Nr 1 i Liceum Ogólnokształcącym Nr 2 im. Leona Kruczkowskiego. Swoje doświadczenia pedagogiczne przekazywała m.in. na łamach prasy fachowej – miesięcznika „Plastyka w Szkole”.

Twórczość

Oprócz działalności zawodowej zajmowała się pracą twórczą. Uczestniczyła w wielu wystawach, przeglądach i konkursach, m.in. w Gdańsku, Olsztynie, Mrągowie. W 1990 r. prezentowała swoje akwarele, rysunki i prace olejne w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie, a w 1994 r. cykl prac malarskich wykonanych techniką kolażu w Galerii Bakałarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Wiele jej prac znajduje się w zbiorach prywatnych w kraju, a także za granicą, m.in. w Niemczech, USA, Danii i Holandii.

Nagrody i wyróżnienia

Bibliografia

  1. Janina Ślefarska: malarstwo i rysunek. – Olsztyn, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, 1994. – Zaproszenie na wystawę z archiwum Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.