Jolanta Sołowiej

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Olsztyńska śpiewaczka, pedagog śpiewu.

Działalność artystyczna

Solistka i kameralistka koncertująca na terenie całej Polski i poza jej granicami. Brała udział w prawykonaniu „Litanii Gietrzwałdzkiej” Józefa Świdra. Ma w swoim dorobku nagrania dla Radia Olsztyn, Radia Kielce i Programu II PR. Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzyki organowej i kameralnej, m.in. w Winnicy na Ukrainie, w Kaliningradzie, w Olsztynie, Jędrzejowie, Radomiu, Żarnowcu, Pasymiu, Ostrowcu Świętokrzyskim. Śpiewała m.in. z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Orkiestry Kameralnej Filharmonii w Winnicy oraz Łódzkiej Orkiestry Kameralnej. Ma w repertuarze duety Antonina Dworzaka, arie i duety z kantat J. S. Bacha oraz kolędy Feliksa Nowowiejskiego. Współpracuje i koncertuje z mezzosopranistką Moniką Kolasa-Hladikovą oraz olsztyńskim organistą i pianistą Jarosławem Ciecierskim.
Jest uznanym pedagogiem. Jej uczniowie zdobywali nagrody na konkursach wokalnych (m.in. Aleksandra Guzio – I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Młodych Wokalistów w Wilnie oraz Marcelina Russak – I miejsce na IV Ogólnopolskim Festiwalu Wokalnym im. M. Stankowej w Olsztynie). Prowadzi również Chór Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Olsztynie i zespół wokalny „Lira”. W latach 1987-2009 była specjalistką od emisji głosu i solistką Chóru Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego im. prof. W. Wawrzyczka, z którym koncertowała m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Grecji, Meksyku i Argentynie oraz we Włoszech. Obecnie pracuje jako pedagog śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Olsztynie, jest również wicedyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Olsztynie.
Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu i olsztyńskiego koła Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Jest jedną z prowadzących warsztaty dla uczestników Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”.
W 2009 r. otrzymała odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Bibliografia

  1. Sołowiej, Jolanta: Sopran w środku mrozów / Jolanta Sołowiej ; rozm. Elżbieta Mierzyńska // „Gazeta Olsztyńska”. – 2006, nr 29, dod. „Reporter”, nr 163, s. 5.
  2. Mierzyńska, Elżbieta: Sopran z kryształu / Elżbieta Mierzyńska // „Posłaniec Warmiński”. – 2007, nr 21-22, s. 37.

Zobacz też