Kościół pw. św. Maksymiliama Kolbe w Trelkowie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Mieczysław Kalski
Fot. Mieczysław Kalski

Zabytek architektury sakralnej wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku.

Lokalizacja

Kościół został wybudowany na niewielkim wyniesieniu w centrum wsi Trelkowo (niem. Groß Schöndamerau). Wieś położona jest w gminie Szczytno, w powiecie szczycieńskim.

Historia

Pierwszy kościół w tej miejscowości został wzniesiony w XIV wieku. W połowie XVIII wieku został on jednak zniszczony w wyniku pożaru. Obecna budowla została wzniesiona przez ewangelików w 1767 roku. Po drugiej wojnie światowej jeszcze przez wiele lat świątynia służyła wspólnocie tego kościoła. W miarę zmniejszania się liczby ludności tego wyznania, zdecydowano o jej sprzedaży. W dniu 23 grudnia 1981 roku nabyły ją władze kościoła katolickiego. Poświęcenia budowli ku czci św. Maksymiliama Kolbe dokonał biskup Jan Obłąk w dniu 7 grudnia 1983 roku.

Opis

Jest to kościół barokowy, orientowany, salowy. Wzniesiono go na planie prostokąta z kamienia polnego i cegły, a następnie otynkowano. Po stronie zachodniej znajduje się dwukondygnacyjna wieża, węższa od korpusu nawowego, nakryta dachem namiotowym, z chorągiewką w szczycie. Po bokach korpusu usytuowano dwa kwadratowe aneksy. Kościół ogrodzono kamiennym murem.

Wyposażenie

Z dawnego wyposażenia zachowały się: neogotycka chrzcielnica, prospekt organowy oraz tablice z nazwiskami żołnierzy poległych w okresie kampanii napoleońskiej i pierwszej wojny światowej. Ponadto w Muzeum Mazurskim w Szczytnie znajduje się kilka gotyckich rzeźb pochodzących z tego kościoła, w tym cenna rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z około 1440 roku.

Zobacz też

Bibliografia

  1. Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej. Tom 2 / red. Bronisław Magdziarz. – Olsztyn : Kuria Metropolitalna Archidiecezji Warmińskiej, 1999. – S. 248.
  2. Liżewska, Iwona: „Przewodnik po historii i zabytkach Ziemi Szczycieńskiej” / Iwona Liżewska, Wiktor Knercer. – Olsztyn : Remix; Związek Gmin Mazurskich „Jurand”, 1998. – S. 142.