Międzynarodowe Spotkania Rodzin Muzykujących w Dobrym Mieście - 1999

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rodzina Magoniów z Polski.
Źródło: „Rozmaitości Dobromiejskie”, 1999, nr 7, s. 12.
Rodzina Kowyków z Polski.
Źródło: „Rozmaitości Dobromiejskie”, 1999, nr 7, s. 12.
Rodzina Juška w Łotwy.
Źródło: „Rozmaitości Dobromiejskie”, 1999, nr 7, s. 12.

Ósma edycja Międzynarodowych Spotkań Rodzin Muzykujących, zorganizowana w Dobrym Mieście w dniach 20-22 sierpnia 1999 r.

Organizator

Opis

W Spotkaniach wzięło udział 16 rodzin z Polski, Ukrainy, Litwy i Łotwy. Ogółem na scenie zaprezentowało swój repertuar ponad 100 wykonawców. Pięć zespołów uczestniczyło w imprezie po raz pierwszy (Rodziny Magoniów z Łańcuta, Mazurkiewiczów z Górowa Iławeckiego, Mrozów z Łucka na Ukrainie, Jušków z Rygi na Łotwie, siostry Rucińskie z Dobrego Miasta), pozostałe były już w Dobrym Mieście w latach poprzednich. Organizatorzy pozostawili zespołom dowolny wybór repertuaru. Rodziny prezentowały przy tym oryginalne stroje i instrumenty muzyczne.

Przebieg

Zespoły rodzinne wystąpiły z koncertami w Dobrym Mieście, w Olsztynie i w Lutrach. W Olsztynie rodziny zaprezentowały się w trakcie korowodu i występu na Starym Mieście, a także w trakcie organizowanych przez zespół „Czerwony Tulipan” Koncertach Zamkowych – „Czerwony Tulipan i Jego Goście”. W Lutrach patronat honorowy nad koncertem objął starosta powiatu olsztyńskiego Adam Sierzputowski. Podczas koncertów w Dobrym Mieście wszystkie zespoły zaprezentowały 20 minutowy program, natomiast w niedzielę 22 sierpnia odbył się koncert galowy. Tę część imprezy uświetnił recital organowy Japonki Yuko Nishida, która zagrała w tutejszej bazylice utwory Bacha, Vivaldiego i Mendelsona. W trakcie całej imprezy przygotowano również dodatkowe atrakcje, a wśród nich: Bal Rodzinny i Ognisko Rodzinne. Organizatorzy zapewnili też konkursy dla publiczności.

Nagrodzeni

Rada Artystyczna w składzie: Jan Poprawa, Stanisław Steczkowski, Ewa Cichocka, Stefan Brzozowski, przyznała nagrody konkursowe następującym rodzinom:

  • Rodzinie Magoniów z Polski
  • Rodzinie Kowyków z Polski
  • Rodzinie Raban z Polski
  • Rodzinie Juška z Łotwy
  • Rodzinie Lastowiak z Litwy

Nagrodę Publiczności zdobyła Rodzina Magoniów.

Bibliografia

  1. Kłos, Andrzej: VIII Spotkania Rodzin Muzykujących. Występy, spotkania i deszcz / Andrzej Kłos // „Rozmaitości Dobromiejskie”. – 1999, nr 7, s. 6-8, 12.
  2. Migus, Stefan: Gwiazdy pod jednym dachem. Spotkanie Rodzin Muzykujących / Stefan Migus // „Gazeta Olsztyńska”. – 1999, nr 163, s. 7.
  3. Szyłłejko, Tadeusz: Grunt to rodzina. Po VIII Międzynarodowych Spotkaniach Rodzin Muzykujących w Dobrym Mieście / Tadeusz Szyłejko // „Gazeta Warmii i Mazur”. – 1999, nr 197, s. 4.